iPad Versiyonu
Avrupa başkentlerinin yeni yıldızları
Avrupa başkentlerinde 2016 yılında Michelin yıldızı kazanan restoranlardan bazılarını tanıttık.

1 | 16

Ünlü Brezilyalı yazar Paulo Coelho, “Yemek yapmak, sanatların en güzeli ve kusursuzudur. Beş duyumuzu birden harekete geçirir, hatta bir duyumuzu daha uyandırır; elimizden geleni ortaya koyma ihtiyacımızı. En sevdiğim tedavi budur” diyor. Kimileri yaşamak için pişirir kimileri ise yemek için yaşar. Coelho gibi yemek için yaşayanların birçoğunun dikkatinin yöneldiği noktalardan biri ise Michelin yıldızı.

Restoran dünyasının Oscar’ı olarak bilinen ve mutfakta adeta yıldız savaşları verdiren Michelin yıldızları, 1889 yılında Édouard ve André Michelin kardeşler tarafından Fransa’da kurulan ve araç lastiği üreten şirket Michelin tarafından veriliyor. Yıldızların çıkış noktası ise şirketin lastik satışlarının düşmesiyle başlıyor. Michelin kardeşler satışları artırmak için yol üzerindeki restoran ve kafelere gelenlerin dikkatini çekecek bir rehber çalışması yapıyor. Rehber, Michelin’in tüm müşterileri için konaklayabilecekleri, yemek yiyebilecekleri, araçlarını tamir ettirebilecekleri ve benzin alabilecekleri yerleri sıralıyor. İlk olarak Fransa’da yayımlanan rehber, hızla yayılarak yemek sektörünü etkileyecek bir oluşumu başlatmış oluyor. Kuşkusuz bugün Michelin yıldızı yola çıkış noktasından çok farklı bir kitleye hitap ediyor, tüm dünyada lezzet peşinde koşanları kendine çekiyor.

İşte Fransa ve İngiltere’nin sayıca başı çektiği, yeni yıldız alan Avrupa başkentlerindeki restoranlardan bazıları...


2 | 16
Enoteca al Parlamento Achilli – Roma, İtalya
Enoteca al Parlamento Achilli – Roma, İtalya

Roma’da zengin kav
İtalya’nın kalbi Roma’da yer alan ve 1970 yılında kurulan tek Michelin yıldızlı restoran, turistik yapıların başında gelen Kolezyum’a yarım saatlik yürüme mesafesinde. Gianfranco Achilli ve eşi Bianca tarafından işletiliyor. Nadir şarap severler için bir vaha etkisi yaratan mekanda, 1800’lü yıllardan kalma konyak ve armanyakla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca restoranda “cacio e pepe” (karabiberli ve pecorino peynirli makarna), “amatriciana” (domates ve pancetta soslu makarna) gibi geleneksel Roma mutfağının lezzetlerini bulabilirsiniz. Fiyatlar ise 85 ile 165 euro arasında değişiyor. 


3 | 16
The Araki ** – Londra, İngiltere
The Araki ** – Londra, İngiltere

Sadece suşi severlere
İki yıldızlı The Araki’nin başında ünlü şef Mitsuhiro Araki bulunuyor. Araki, Japonca’da suşinin ustası anlamına gelen “Oyakata” olarak anılıyor. Daha önce Tokyo’da üç Michelin yıldızı alan suşi ustası, kızının eğitimi için Londra’ya taşınıyor ve suşi macerasına burada devam ediyor. Restoranda, et tabağı, tempura, teriyaki gibi geleneksel Japon mutfağına özgü başka lezzetler yer almıyor. “Omakase” isimli tek menü var ve sadece suşi servisi yapılıyor. Şefin menüsü “Omakase”nin fiyatı kişi başı 300 pound (bin 156 TL). Fiyata içecekler dahil değil. Restoranın toplamda 10 kişilik oturma kapasitesi bulunuyor. Bu nedenle önceden rezervasyon yaptırmak önemli. 

 


4 | 16
Dining Room at The Goring * – Londra, İngiltere
Dining Room at The Goring * – Londra, İngiltere

Hem klasik hem modern 
Londra’da bu yıl bir Michelin yıldızı kazanan dört restorandan biri “Dining Room at The Goring”. Londra’da beş yıldızlı lüks otel “The Goring” içerisinde yer alıyor. Yıldızın kazanılmasında ise restoran şefi Shay Cooper’ın rolü büyük. Restoranda sunulan lezzetler klasik İngiliz yemeklerinin daha hafif ve daha modern halini yansıtıyor. Gelen konukların favori lezzetleri arasında ıstakozlu omlet yer alıyor. The Goring’de yiyeceğiniz üç çeşitli basit bir öğle menüsünün fiyatı kişi başı 45 pound (173 TL). Klasik bir İngiliz kahvaltısı yapmak isteseniz kişi başı 32 pound (123 TL) ödeyeceksiniz. Ayrıca yine bir İngiliz klasiği olan çay saatinde lezzetli çörekler ve sandviçleri deneyebilirsiniz.


5 | 16
L'Abeille ** – Paris, Fransa
L'Abeille ** – Paris, Fransa

İki Michelin yıldızlı mekanda Fransız gastronomisinin lezzetli örneklerine yer veriliyor. Restoranın bulunduğu bina Fransız asker ve devlet adamı Napolyon Bonapart’ın büyük yeğeni Prens Roland Bonapart tarafından inşa ediliyor. Restoranın ismine ise Napolyon’un da sevdiği bir sembol olan arıdan yola çıkılarak karar veriliyor. 1892’de başlayan ve dört yılda tamamlanan mekana girdiğiniz andan itibaren tarihi havayı solumaya başlıyorsunuz. L’Abeille’de Executive Chef Christophe Moret tarafından yapılan sofistike yemekler ön plana çıkıyor. Restoran, bahçe yanında yer aldığı için dinlendirici bir atmosfere sahip. L’Abeille farklı teknik ve ürünlerle misafirlerine yeni duyguları ortaya çıkarmayı vaat ediyor. L’Aveille’de yiyeceğiniz bir a la carte menünün fiyatı ortalama 250 euro civarında.
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X