Avrupa başkentlerinin yeni yıldızları

Avrupa başkentlerinde 2016 yılında Michelin yıldızı kazanan restoranlardan bazılarını tanıttık.


1 | 16
 
Ünlü Brezilyalı yazar Paulo Coelho, “Yemek yapmak, sanatların en güzeli ve kusursuzudur. Beş duyumuzu birden harekete geçirir, hatta bir duyumuzu daha uyandırır; elimizden geleni ortaya koyma ihtiyacımızı. En sevdiğim tedavi budur” diyor. Kimileri yaşamak için pişirir kimileri ise yemek için yaşar. Coelho gibi yemek için yaşayanların birçoğunun dikkatinin yöneldiği noktalardan biri ise Michelin yıldızı.

Restoran dünyasının Oscar’ı olarak bilinen ve mutfakta adeta yıldız savaşları verdiren Michelin yıldızları, 1889 yılında Édouard ve André Michelin kardeşler tarafından Fransa’da kurulan ve araç lastiği üreten şirket Michelin tarafından veriliyor. Yıldızların çıkış noktası ise şirketin lastik satışlarının düşmesiyle başlıyor. Michelin kardeşler satışları artırmak için yol üzerindeki restoran ve kafelere gelenlerin dikkatini çekecek bir rehber çalışması yapıyor. Rehber, Michelin’in tüm müşterileri için konaklayabilecekleri, yemek yiyebilecekleri, araçlarını tamir ettirebilecekleri ve benzin alabilecekleri yerleri sıralıyor. İlk olarak Fransa’da yayımlanan rehber, hızla yayılarak yemek sektörünü etkileyecek bir oluşumu başlatmış oluyor. Kuşkusuz bugün Michelin yıldızı yola çıkış noktasından çok farklı bir kitleye hitap ediyor, tüm dünyada lezzet peşinde koşanları kendine çekiyor.

İşte Fransa ve İngiltere’nin sayıca başı çektiği, yeni yıldız alan Avrupa başkentlerindeki restoranlardan bazıları...

2 | 16
 
Enoteca al Parlamento Achilli – Roma, İtalya
Enoteca al Parlamento Achilli – Roma, İtalya
Roma’da zengin kav
İtalya’nın kalbi Roma’da yer alan ve 1970 yılında kurulan tek Michelin yıldızlı restoran, turistik yapıların başında gelen Kolezyum’a yarım saatlik yürüme mesafesinde. Gianfranco Achilli ve eşi Bianca tarafından işletiliyor. Nadir şarap severler için bir vaha etkisi yaratan mekanda, 1800’lü yıllardan kalma konyak ve armanyakla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca restoranda “cacio e pepe” (karabiberli ve pecorino peynirli makarna), “amatriciana” (domates ve pancetta soslu makarna) gibi geleneksel Roma mutfağının lezzetlerini bulabilirsiniz. Fiyatlar ise 85 ile 165 euro arasında değişiyor. 

 

3 | 16
 
The Araki ** – Londra, İngiltere
The Araki ** – Londra, İngiltere
Sadece suşi severlere
İki yıldızlı The Araki’nin başında ünlü şef Mitsuhiro Araki bulunuyor. Araki, Japonca’da suşinin ustası anlamına gelen “Oyakata” olarak anılıyor. Daha önce Tokyo’da üç Michelin yıldızı alan suşi ustası, kızının eğitimi için Londra’ya taşınıyor ve suşi macerasına burada devam ediyor. Restoranda, et tabağı, tempura, teriyaki gibi geleneksel Japon mutfağına özgü başka lezzetler yer almıyor. “Omakase” isimli tek menü var ve sadece suşi servisi yapılıyor. Şefin menüsü “Omakase”nin fiyatı kişi başı 300 pound (bin 156 TL). Fiyata içecekler dahil değil. Restoranın toplamda 10 kişilik oturma kapasitesi bulunuyor. Bu nedenle önceden rezervasyon yaptırmak önemli. 

 

4 | 16
 
Dining Room at The Goring * – Londra, İngiltere
Dining Room at The Goring * – Londra, İngiltere
Hem klasik hem modern 
Londra’da bu yıl bir Michelin yıldızı kazanan dört restorandan biri “Dining Room at The Goring”. Londra’da beş yıldızlı lüks otel “The Goring” içerisinde yer alıyor. Yıldızın kazanılmasında ise restoran şefi Shay Cooper’ın rolü büyük. Restoranda sunulan lezzetler klasik İngiliz yemeklerinin daha hafif ve daha modern halini yansıtıyor. Gelen konukların favori lezzetleri arasında ıstakozlu omlet yer alıyor. The Goring’de yiyeceğiniz üç çeşitli basit bir öğle menüsünün fiyatı kişi başı 45 pound (173 TL). Klasik bir İngiliz kahvaltısı yapmak isteseniz kişi başı 32 pound (123 TL) ödeyeceksiniz. Ayrıca yine bir İngiliz klasiği olan çay saatinde lezzetli çörekler ve sandviçleri deneyebilirsiniz.

 

5 | 16
 
L'Abeille ** – Paris, Fransa
L'Abeille ** – Paris, Fransa
İki Michelin yıldızlı mekanda Fransız gastronomisinin lezzetli örneklerine yer veriliyor. Restoranın bulunduğu bina Fransız asker ve devlet adamı Napolyon Bonapart’ın büyük yeğeni Prens Roland Bonapart tarafından inşa ediliyor. Restoranın ismine ise Napolyon’un da sevdiği bir sembol olan arıdan yola çıkılarak karar veriliyor. 1892’de başlayan ve dört yılda tamamlanan mekana girdiğiniz andan itibaren tarihi havayı solumaya başlıyorsunuz. L’Abeille’de Executive Chef Christophe Moret tarafından yapılan sofistike yemekler ön plana çıkıyor. Restoran, bahçe yanında yer aldığı için dinlendirici bir atmosfere sahip. L’Abeille farklı teknik ve ürünlerle misafirlerine yeni duyguları ortaya çıkarmayı vaat ediyor. L’Aveille’de yiyeceğiniz bir a la carte menünün fiyatı ortalama 250 euro civarında.

6 | 16
 
Umu ** – Londra, İngiltere
Umu ** – Londra, İngiltere
Mayfair’in yeni yıldızlı Japon’u
İki yıldızlı restoran “Umu”, Londra’nın şarap evleri, dans kulüpleri ve mütevazı restoranlarının yer aldığı entelektüel semti Mayfair’de bulunuyor. Restoran, fütüristik giriş kapısı, loş atmosferi ve Japon mutfağının lezzetli örnekleriyle misafirlerini cezbediyor. Umu’da servis edilen balıklara bir Japon balık öldürme tekniği olan “Ike-Jime” uygulanıyor. Bu yöntem ile balık yakalanır yakalanmaz beynine sivri uçlu çubuk saplanarak buzlu suyun içine konuluyor. Bu sayede balık hem uzun süre acı çekmiyor hem de çok hızlı öldüğü için etindeki laktik asit seviyesi en alt seviyede kalıyor. Umu’nun şefi Yoshinori Ishii ise bu tekniği İngiltere’de yaymayı kendine misyon edinmiş

 

7 | 16
 
Maaemo *** – Oslo, Norveç
Maaemo *** – Oslo, Norveç
Tabiat anadan gelen lezzet
İlk kez kapılarını 2010 yılında açan üç Michelin yıldızlı Maaemo, Oslo’da yer alıyor. Eski bir İskandinav kelimesi olan Maaemo “tabiat ana” anlamına geliyor. Restoranın baş şefi Esben Holmboe Bang, konuklarını “Dünyama hoş geldiniz” diyerek karşılıyor. Şef Bang, Norveç’in dinamik tabiatının yansımasına odaklanarak yaratıcı ve parlak lezzetleri üretmenin peşinde koşuyor. Restoranın ana yemek salonunda sekiz masalık bir kapasite mevcut. Maaemo’da mevsimsel menü 2 bin 300 Kron (825 TL) olarak fiyatlanıyor.
 
 

8 | 16
 
Lyle's * – Londra, İngiltere
Lyle's * – Londra, İngiltere
Londra’nın Jön Türklü şefinden
2014 yılında kapılarını Londra’da açan, bir Michelin yıldızı kazanan restoran “Lyle’s”ın başında şef James Lowe bulunuyor. Şehirdeki en yetenekli aşçılardan biri olan Lowe, Londra’nın Jön Türklerinden. Yenilik odaklılığına dikkat çekmek için kendisinden böyle bahsediyor. Londra’nın restoran sektöründe farklı şeyler düşünmek ve görmek isteyen Lowe’ın da içerisinde bulunduğu profesyonellerden oluşan bir grup dahi var. Daha az pahalı ve resmi, daha çok eğlenceli mekanlarda iyi yemek yapmak ve bunun daha ulaşılabilir hale gelmesini sağlamak temel prensiplerden. Restoran adı Lowe’ın büyükannesinin isminden geliyor. Eğer “Denizden ne çıksa yerim” diyenlerdenseniz Lyle’s menüsüne göz atmakta fayda var. Zira menüde maymun balığı ciğeri ve yanakları gibi farklı deneyimlere rastlamak mümkün.

 

9 | 16
 
Opus * – Viyana, Avusturya
Opus * – Viyana, Avusturya
1930’larda yemek
Bir Michelin yıldızlı Opus, 1930’lu yılların Viyana’sını yansıtan bir dekorasyona sahip. Gri tonların ağırlıklı olduğu mekan, eski tip avizeler ve sanat eserleriyle dekora edilmiş. “Her yemek bir sanat eseridir” felsefesiyle hareket eden Opus ekibi geleneksel Avusturya mutfağına modern dokunuşlar uyguluyor. Opus’un vejetaryenleri düşünerek hazırladığı bir de özel menüsü bulunuyor. Şarap eşleştirmeli dört çeşitli bir vejetaryen menüsünün fiyatı kişi başı 100 euro. Restoranın orman meyveleri ile süslü tatlıları ise oldukça fotojenik ve iştah açıcı duruyor.

 

10 | 16
 
Geranium *** – Kopenhag, Danimarka
Geranium *** – Kopenhag, Danimarka
Yeşil mekan 
Sardunya anlamına gelen Geranium üç Michelin yıldızı sahibi. Dinamik ve hafif bir mutfağa sahip restoranın misyonu tüm duyuları içeren lezzetler oluşturmak. Danimarka stilini yansıtan dekorasyona sahip mekan, Kopenhag’ın merkezinde yer alıyor. Restoran şehrin bakır çatıları arasındaki geniş ve yeşil bir manzaraya sahip. Yeşil doğa manzarasının aynı zamanda menü üzerinde de etkileri görülüyor. Siparişinizi verdiğinizde elma ağacının dalları ile süslenmiş bir tabakla karşılaşabilirsiniz. Geranium’un ödüllü şefi Rasmus Kofoed dünyanın en iyi şeflerinden biri olarak gösteriliyor. Öğle ve akşam menüsünün fiyatları kişi başı 2 bin Danimarka Kronu (892 TL). Ayrıca mekanda kutlama yemeği, yıldönümleri, toplantılar ve diğer özel etkinlikler için özel oda da bulunuyor. 

 

11 | 16
 
Saturne * – Paris, Fransa
Saturne * – Paris, Fransa
Organik lezzetler
Eiffel kulesinde yapacağınız turistik bir gezi sonrası Seine Nehri manzaralı yoldan geçerek bir Michelin yıldızlı Saturne’e ulaşabilirsiniz. Keyifli bir yemek sonrası Notre Dame Katedrali ile gezinize devam edebilirsiniz. Saturne’de klasik Paris atmosferi hakim. Ekmek çeşitleriyle zengin Fransa’nın lezzetli örneklerini burada deneyimleyebilirsiniz. Kalite ve sadeliğe önem veren restoran, şaraplarında ve yemeklerinde hiçbir kimyasal madde kullanmadığının altını çiziyor. Ürünlerin tümü organik ve el yapımı. Et sosları yok, onun yerine eti lezzetli hale getirmenin doğru teknikleri var. Cumartesi ve Pazar günleri kapalı olan mekanın diğer günler açık olup olmadığını web sitesi üzerinden takip edebilirsiniz. Örneğin öğle yemeği servisi 1-11 Kasım arası kapalı olacak. Saturne’de öğle menüsü 75 euro ve şarap eşleştirmeli akşam menüsü 140 euro.
 

12 | 16
 
Le Gabriel ** – Paris, Fransa
Le Gabriel ** – Paris, Fransa
Ceket olmadan asla
İki Michelin yıldızını kazanan Le Gabriel, “La Réserve Paris” otelinin içerisinde yer alıyor. Gastronominin merkezlerinden biri olan Paris’teki restoran Fransa’nın ünlü caddesi Champs-Élysées’ye 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor. Le Gabriel’e gelecek olan erkek konuklardan restoran yönetiminin bir isteği var: Ceket giymeleri. Yemekler hazırlanırken her birine ilk defa yapılıyormuş heyecanı ile yaklaşılıyor. Menüde mevsimsel değişiklikler de göz önünde bulundurularak çağdaş Fransız mutfağının lezzetli örnekleri sergileniyor. Le Gabriel’de dört çeşitli bir öğle menüsünün fiyatı 135 euro.

 

13 | 16
 
Portland * – Londra, İngiltere
Portland * – Londra, İngiltere
Özel odalı mekan
Great Portland Sokağı’nın yeni mekanı “Portland” bu yıl bir Michelin yıldızının sahibi. Mutfakta hayal gücünün de katacağı yaratıcılıkla kaliteli ürünler ortaya çıkarmak amaçlanıyor. Mekanda şarap listesi her ay yenileniyor. Menüde ise anlaşmalı tedarikçilerden gelen ürünlere göre ufak bazı oynamalar yapılıyor. Restoranda özel etkinlik ve partiler için bir özel oda da yer alıyor. Odanın kapasitesi 8 ile 16 kişi arasında değişiyor. Özel odada büyük gruplar için hazırlanan menünün fiyatı kişi başı 55 pound (212 TL).

 

14 | 16
 
La Villa in the sky ** – Brüksel, Belçika
La Villa in the sky ** – Brüksel, Belçika
Panoramik atmosferde yemek 
İki Michelin yıldızlı La Villa in the sky, şehrin panaromik manzarasına sahip IT Tower’da bulunuyor. Yerden 120 metre yükseklikte yer alan restoran çağdaş mutfak deneyimiyle de konuklarını etkiliyor. Mekana giriş yapana kadar bir hostes de size eşlik ediyor. Mekanın şefi Alexandre Dionisio, hazırladığı lezzetlerde mevsimsel ürünleri kullanıyor. Şaraplı öğle menüsü 120 ile 155 euro, şarap eşleştirmeli akşam menüsü 210 ile 270 euro arasında değişiyor. 

 

 

15 | 16
 
Bonhams * – Londra, İngiltere
Bonhams * – Londra, İngiltere
Müzayede evindeki lezzet
Londra’nın gizli mücevheri olarak anılan bir Michelin yıldızlı Bonhams, dünyanın en eski ve prestijli müzayede evlerinden biri içinde yer alıyor. Mayfair’de bulunan Bonhams, güzel bir öğle yemeği yiyebileceğiniz ya da dinlenmek için sadece kahve içebileceğiniz bir mekan. Yeni baş aşçı Tom Kemble önderliğindeki restoran açıldıktan dokuz ay sonra ilk yıldızını kazandı. Fransız karışım tekniklerinin de kullanıldığı lezzetlerin yer aldığı menü mevsimsel olarak değişiyor. Restorandaki önemli özelliklerden biri dünyanın en iyi şaraplarının örneklerini uygun fiyatlarda deneyimleyebiliyor olabilmeniz. Şef Kemble’nin beş çeşitli set menüsü 60 pound (231 TL). 

16 | 16
 
Horváth ** – Berlin, Almanya
Horváth ** – Berlin, Almanya
Çocukluğa döndüren tatlar
Berlin’de iki Michelin yıldızlı restoran, 19. yüzyıldan kalma evlerin ve yeşilin her tonuna sahip ağaçların yansımalarının üzerine düştüğü Landwehr Kanalı’na yakın konumlanıyor. Horváth’ın menüsü klasik Avusturya yemeklerinin yaratıcı kombinasyonlarına ev sahipliği yapıyor. Restoranın şefi Sebastian Frank, Avusturya lezzetlerini dünyanın her yerinde sunmayı hedefliyor. Şef yaşadığı sihirli anları otantik dokunuşlarla lezzetlerine yansıtmaya çalışıyor. Aynı zamanda hazırladığı özel reçeteler ile konuklarını çocukluklarına döndürmeyi istiyor.
 

 

 

 

 

 

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X