Aralık ayının iş kitapları

Bu ay seçtiğimiz kitaplarda şirketler hakkında fikir sahibi olurken, ekonomiye dair merak ettiklerinizi çizgi diliyle keşfedebilirsiniz.


1 | 5
 
Bu ay seçtiğimiz kitaplarda Türk çokuluslu şirketlere dair fikir sahibi olurken, ekonomiye dair merak ettiklerinizi çizgilerin diliyle keşfedebilirsiniz. İşte yeni çıkanlar arasından birkaç alternatif…

2 | 5
 
Cüzdan Payı Kuralı: Müşteri Sadakati ve Büyüme
Timothy Keiningham, Lerzan Aksoy, Luke Williams, Alexander Buoye
“İşletme ve ekonomi” kategorisindeki kitap, St. John’s Üniversitesi’nden e-ticaret alanında pazarlama doçenti Timothy Keiningham, Fordham Üniversitesi’nden pazarlama profesörü Lerzan Aksoy, AECOM’un kurumsal ilişkiler başkan yardımcısı Luke Williams ve Fordham Üniversitesi pazarlama bölümü öğretim üyesi Alexander Buoye tarafından kaleme alındı. Koç Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan kitap, müşterilerin kalplerinden, akıllarından ve cüzdanlarından daha fazla pay kapmanın yolunu gösteren bir rehber niteliği taşıyor. Yazarların daha önce “Harvard Business Review” ve “MIT Sloan Management Review”da yayımlanmış bilimsel makalelerindeki bulgulara dayalı olan kitap ile şirket yöneticileri mevcut metrikleriyle müşterilerinin markalarına ayırdıkları harcama payı arasında bağ kurabilecek ve uzun vadeli, sürdürülebilir büyümenin sağlıklı yollarını bulabilecek.

 

3 | 5
 
Dünyayla İş Yapanlar: Küreselleşme Sürecinde Türk Çokulusluları
Caner Bakır
Koç Üniversitesi Yayınları’nın (KÜY) yayımladığı ve Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde Öğretim Üyesi Caner Bakır’ın kaleme aldığı “Dünyayla İş Yapanlar: Küreselleşme Sürecinde Türk Çokulusluları” adlı kitap, Türk şirketlerinin uluslararasılaşma hızının son yıllarda arttığının altını çiziyor. Reel sektörde ve bankacılık sektöründe çalışan profesyonellerin ilgisini çeken kitap, şirketlerin dış yatırım eğilimlerini, motivasyonlarını ve stratejilerini uluslararası karşılaştırmalarla ve disiplinler arası kurumsal bir yaklaşımla inceliyor. TÜBİTAK ve Bilim ve Teknolojide Avrupa İşbirliği Aksiyonu (COST) tarafından desteklenen çalışma, Türk çokuluslu şirketlerinin ne zaman, hangi ülkelere ve sektörlere yatırım yaptığını ve uluslararası rekabette becerileri ve özgün avantajları nasıl kullandıklarını araştırıyor. 

4 | 5
 
Çizgilerle Ekonomi
Rius
Latin Amerikalı Marksist yazar-çizer Rius, yüzü aşkın kitabında onlarca konuyu çizgilerin diliyle anlatıyor. Yordam Kitap’tan çıkan Rius’un son çalışması “Çizgilerle Ekonomi” ise aslında çizerin iki kitabını içeriyor: İnsanlık tarihinde iktisadın rolünü anlatan “Yeni Başlayanlar İçin Ekonomi” ile en yaygın iktisat terimlerinin yazılı çizili tanımlarını içeren “Ekonomi Terimleri Sözlüğü”. İki kitap içeriğiyle kapsamı genişleyen “Çizgilerle Ekonomi” Rius’un sıcak çizgileri ve mizahıyla “Sermayenin yoğunlaşması, mali açık, kreditör, aktif... nedir? IMF ve ‘Chicago Boys’ kimlerden oluşmaktadır?, Stahanov kimdir? İçinde bulunduğumuz kapitalist toplumda ihtiyaçlar nasıl karşılanır ve üretilir?” gibi ekonomiye ilişkin birçok soruya yanıt veriyor. Kitabın İspanyolca’dan çeviren Barış Yıldırım.

 

5 | 5
 
İş Hayatında Zihin Oyunları
Timothy Gellway
Dünyada 1 milyondan fazla okunan “İş Hayatında Zihin Oyunları” şimdi Türkçe olarak okuyucuyla buluşuyor. Sola Yayınevi’nin yayımladığı kitap, dünyada birçok liderlik ve koçluk eğitim akademisinde en çok önerilenler listesinde yer alıyor. İnsan doğasının özü kavrandığında öğretilen birçok şeyin ilerletmekten çok gerilettiğini iddia eden Timothy Gallwey satışla ilgili konulara değindiği seminerlerde, “Sizce beş yaşındaki çocuklar satışta ne kadar iyi?, Alıcının hassas noktalarını bilirler mi?, Konuyu yaratıcı şekilde ele alırlar mı?, Peki, beş yaşındakiler hangi satış kursuyla bu ustalık seviyesine gelmişlerdir?” vb. sorulara cevap verebilmek amacıyla bu kitabı yazdı. Kitap, her birimizin performansını üst düzeye çıkarabilmek için önemli tavsiyeler içeriyor.

 

 

 

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X