40 Yaş Altı 40 2016

Fortune Türkiye '40 Yaş Altı 40' listesi, bu sene de genç liderleri ve yöneticileri başarılarıyla öne çıkardı.


1 | 43
 
Fortune Türkiye “40 Yaş Altı 40” listesi, bu sene de genç liderleri ve yöneticileri başarılarıyla öne çıkardı. Fırsatları değerlendirenler, gelecek planlamasını net yapanlar listede yer aldı. Çalışma hazırlanırken, her yıl olduğu gibi bu sene de Türkiye’nin önemli kurum ve kuruluşlarından destek alındı. Uzmanlar, analistler, İK şirketleri, danışmanlık firmaları, sanayi ve ticaret odaları, girişimcilik kulüpleri, TÜSİAD, Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD), Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD) görüşüne başvurulan belli başlı kurumlar arasında yer aldı. 
 
İşte Türk iş dünyasının genç fikir önderleri, girişimcileri ve yöneticileri… 

2 | 43
 
1. Batu Aksoy, 39 - TURCAS PETROL CEO’SU
1. Batu Aksoy, 39 - TURCAS PETROL CEO’SU
Aksoy liderliğinde Turcas, 2015’te yeni yatırımları hayata geçirdi. Shell&Turcas Petrol A.Ş, benzin ve dizel satışında 2015 yılında yüzde 8 büyüme ile 15 milyar 354 milyon TL’yi aşan net satış hasılatı elde etti. Şirket Fortune 500 listesinde en büyük 10’uncu şirket oldu. Aksoy, benzin ve madeni yağ segmentinde yüzde 26 pazar payı ile lider konumdaki şirketi, istasyon başına satışta da başarılı kıldı. Genç CEO, son iki senedir Turcas’ın yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarına ağırlık veriyor. Aydın’daki projede yerel ortağının payını satın aldı ve çoğunluk hissenin sahibi oldu. Turcas adına EPDK’dan üretim lisansı alınması, santral yatırımına geçilmesi ve yatırım portföyüne rüzgar enerjisinin de eklenmesi diğer gelişmelerdi. Aksoy, 2017 için Turcas adına İran’da enerji, petrol ve petrol türevleri, gaz ticareti ve yenilenebilir enerji alanlarında gerçekleştirilecek projeler üzerine çalışıyor. 

 

3 | 43
 
​2. Agah Mehmet Tara, 33 - ENKA HOLDİNG İCRA KURULU BAŞKANI
​2. Agah Mehmet Tara, 33 - ENKA HOLDİNG İCRA KURULU BAŞKANI
ENKA Holding’in üçüncü kuşak temsilcisi. 22 bin kişilik ekibi yönetiyor. 2015 yılında holdingin net satışları 12 milyar 384 milyon TL oldu. Tara, ENKA’nın mühendislik, inşaat, enerji üretimi, gayrimenkul yatırım ve yönetimiyle ilgili işlerine yön veriyor. 2015’te Irak’ta Exxon Mobil’in Basra’daki yatırımına ait ilk petrol işleme tesisi, Kazakistan’da Tengiz ve Kaşagan bölgelerinde altyapı işleri ve Rusya’da ENKA TC’nin Kashirskaya Alışveriş Merkezi inşasını gündemine aldı. Bunların dışında özellikle mühendislik alanında faaliyet gösteren şirket Çimtaş’ın aldığı projelerle yeni işlerin hacmi 800 milyon dolar oldu. Tara, şirket kriterlerinden ödün vermeden büyümeye odaklı stratejisini sürdürüyor. 

4 | 43
 
​3. Pınar Abay, 39 - ING BANK GENEL MÜDÜRÜ
​3. Pınar Abay, 39 - ING BANK GENEL MÜDÜRÜ
2016’nın ilk yarısında ING Bank’ın aktif toplamı 54,7 milyar TL’ye, net kârı ise 247,3 milyar TL’ye ulaştı. Krediler ise 39,9 milyar TL’ye yükseldi. Bankanın aktif bireysel müşterilerinin sayısı 2,4 milyon oldu. Abay, ING Bank’ı bir anlamda, “bankacılık lisansına sahip teknoloji şirketi” olarak konumlandırdı. Bu vizyonu da Orange Lab ile öne çıkardı. Finansal teknoloji şirketleri gibi iş modellerini test edip, bankacılıkta laboratuvar olma fikrini öne çıkardı. Avusturya’nın mobil bankacılık yazılımını geliştirdi. Dijital banka ve lider tasarruf bankası vaatleriyle e-Turuncu hesabı 2016’da tüketiciye sundu. e-Turuncu hesap, 1 milyar TL’yi aşkın mevduat rakamına ulaştı. Abay, sektöre insan kaynağı yetiştiren bankacılık okulu olarak 600’e yakın çalışanıyla başarılı işlere imza atıyor. Bankanın operasyon ve çağrı merkezi Kahramanmaraş’ta ve operasyonların yüzde 80’i buradan gerçekleşiyor.

 

5 | 43
 
​4. İpek Ilıcak Kayaalp, 38 - RÖNESANS HOLDİNG YK BAŞKANI
​4. İpek Ilıcak Kayaalp, 38 - RÖNESANS HOLDİNG YK BAŞKANI
Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da önemli projelere liderlik etti. Bugün şirketin devam eden 600’e yakın projesi var. Orta vadede dünyanın en büyük ilk 10 müteahhitlik şirketi arasına girmek Ilıcak Kayaalp’in en büyük hedefi. Holdingin portföyünün yatay ve dikey anlamda genişletilmesi konusunda son üç senedir yoğun çalışıyor. 2013’te İsviçre’de Alpine Bau Gmbh şirketini, 2014’te Almanya’nın köklü altyapı şirketi Heitkamp’ı son olarak da 2015’te Hollanda’nın altıncı büyük inşaat şirketi Ballast Nedam’ın satın alma operasyonunu yönetti. Gerçekleştirilen satın almalarla Avrupa’daki ciro, 1 milyar euro’ya yükseldi. 2015’te 1,5 milyar euro olan Avrupa’daki net varlık değerlerini, 2020’ye kadar 3 milyar euro’nun üzerine çıkarmayı hedefliyor.

http://fortuneturkey.com/fotohaber/40-yas-alti-40-2017-49454/2

6 | 43
 
​5. Selim Akın, 33 - AKFEN HOLDİNG YK BAŞKAN VEKİLİ
​5. Selim Akın, 33 - AKFEN HOLDİNG YK BAŞKAN VEKİLİ
Akın, holdingdeki havalimanları yönetimi, inşaat, deniz limanı işletmeciliği, su dağıtım ve atık su hizmetleri, enerji ve gayrimenkul alanındaki şirketleri yönetiyor. 2015 yılında TAV Tepe Akfen Yatırım’ın net satışı 2 milyar 674 milyon TL oldu. Akın, yenilenebilir enerji yatırımları için EBRD ve IFC ile ortaklık sözleşmesinin imzalanmasını sağladı. Ortaklık kapsamında şirkete 200 milyon dolar özkaynak sağlandı. Akfen GYO bünyesinde İbis Otel Tuzla’nın yatırım çalışmalarını sürdürüyor. Gündeminde Mersin Uluslararası Limanı’nda rıhtım derinleştirme projesi ve TAV’ın Küba’nın başkenti Havana’da yer alan Jose Marti Uluslararası Havalimanı’nın işletilmesiyle ilgili projeler var. 

 

7 | 43
 
​6. Dilara Altınkılıç Kutmangil, 31 - ALTINMARKA ŞİRKETLER GRUBU YK ÜYESİ DETAY GIDA CEO’SU
​6. Dilara Altınkılıç Kutmangil, 31 - ALTINMARKA ŞİRKETLER GRUBU YK ÜYESİ DETAY GIDA CEO’SU
3 bin kişiyi istihdam eden ve 2 milyar TL ciroya sahip Altınmarka Şirketler Grubu’nda ulusal ve geleneksel satış kanallarından oluşan 50 bin noktada, Kahve Dünyası’nın stratejilerine liderlik ediyor. 2016 sonunda, 2 milyar 150 milyon TL ciro hedefliyor. Her yıl yüzde 25 büyüme ile 2020’de 5 milyar TL ciro gerçekleştirmeyi planlarının odağına aldı. 2015 yılında Kahve Dünyası yurtiçinde 30 yeni mağaza açtı. Romanya’da iki yeni mağaza hizmete girdi. Kuveyt, Suudi Arabistan, BAE ve Dubai’de de mağazalar açılması gündemde. Mağaza açılışlarıyla cirosal olarak yüzde 25 büyüme sağlandı. 2015’te Bulgaristan’da 200 bin metrekare alanda hammadde üretimi gerçekleştiren tesis, AB ülkelerine satış gerçekleştiriyor. 2016’da Veliefendi’de Kahve Dünyası’nın fabrika konsepti hayata geçti. Altınkılıç’ın liderlik ettiği projede dünya ülkelerinden toplanan kahve üretimine yönelik objeler ve makinelerin yanısıra müze ve çikolata atölyeleri de ilgi çekiyor.

8 | 43
 
​7. Derya Özkaya Matraş, 39 - FACEBOOK TÜRKİYE ÜLKE DİREKTÖRÜ
​7. Derya Özkaya Matraş, 39 - FACEBOOK TÜRKİYE ÜLKE DİREKTÖRÜ
2015 yılında Facebook Türkiye sorumlusu olarak göreve getirilen Matraş, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun. Columbia Business School’da MBA derecesini tamamladı. Daha önce Oliver Whyman, McKinsey & Company gibi uluslararası şirketlerde görev alan Matraş, Facebook’un Türkiye’deki iletişimi, Instagram gibi Facebook ürünlerinin kullanım deneyimini artırmak adına faaliyet gösteren ekibe Londra ofisinde liderlik ediyor. Matraş, 2017 yılı için Facebook’un Türkiye’deki faaliyetlerini geliştirmek üzere planlar yapıyor. 

 

9 | 43
 
​8. Gökalp Çak, 39 - NETLOG LOJİSTİK, GRUP BAŞKAN YARDIMCISI
​8. Gökalp Çak, 39 - NETLOG LOJİSTİK, GRUP BAŞKAN YARDIMCISI
Göreve geldiğinde 25 yaşındaydı. Netlog Lojistik Grubu’nu kurdu. 2008-2014 yılları arasında grubun cirosunu yüzde 655 oranında büyüttü. 8 binin üzerinde çalışanı var. Büyüme stratejisini organik büyüme ve satın alma operasyonları üzerine kurguladı. Son iki senede dev satın almalar yaptı. Cirosuna 300 milyon dolar inorganik katkı sağladı. Tekstil, perakende, zincir market, AVM, otomotiv ve teknoloji ürünleri lojistiğinde öne çıktı. Grubun net satışları 2015’te 1 milyar 569 milyon TL oldu. ABD, İngiltere, Hollanda, Çin ve Dubai’de 75 deposu ve 3 binin üzerinde TIR filosu var. Bünyesinde PolarXP Soğuk Zincir Lojistiği, Netlog Lojistik, Intercombi, Bleckmann ve Greenbridge Multimodal gibi yerli ve çok uluslu 23 firma bulunuyor. 2017’de ciddi satın alma ve büyüme planları var. Çak’ın hedefi, Avrupa’nın en büyük lojistik şirketi olmak. 

10 | 43
 
​9. Erden Timur, 34 - NEF İCRA KURULU BAŞKANI
​9. Erden Timur, 34 - NEF İCRA KURULU BAŞKANI
2010 yılında kurduğu Nef’i, bugün 1 milyar TL ciroyu aşan, en hızlı ve en çok satış yapan gayrimenkul markası konumuna getirdi. Nef’in 2015 cirosu 1,3 milyar TL oldu. 2016’da Nef Bahçelievler, Nef Sancaktepe ve Nef Bodrum projelerinin yapımına başlandı ve bu projeler için toplam 1,9 milyar TL yatırım bütçesi ayırdı. ABD’de Nef New York projesinin lansmanını yapmaya hazırlanıyor. New York, Chicago, Londra, Berlin’deki projeleri devam ediyor. 2016’yı Anadolu’da büyüme yılı ilan etti. Nef Bodrum’un ardından, İzmir, Bursa, Ankara’da otel, yurt gibi farklı kategorilere yöneldi. İstanbul Merter’de Novu konseptini geliştirdi. Yurt-rezidans olarak dikkat çeken proje, yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldı. 10 yıl içinde şirketin değerini 10 milyar dolara çıkarmayı hedefleyen Timur, hentbol ve yelkenli sporlarla ilgileniyor. Ciddi bir resim koleksiyoneri. 

 

11 | 43
 
​10. Kâzım Köseoğlu,33 - ESAS HOLDİNG GAYRİMENKUL ŞİRKETLERİ CEO’SU
​10. Kâzım Köseoğlu,33 - ESAS HOLDİNG GAYRİMENKUL ŞİRKETLERİ CEO’SU
2015’te pek çok yeni AVM açılışının gerçekleşmesine liderlik etti. Esas Gayrimenkul adına yurt içinde Kurtköy Aeropark, Maltepe Ofispark, Kavacık Esas Plaza, Esas 14 Burda AVM, Esas 41 Burda AVM, Esas 17 Burda AVM ve Esas 67 Burda AVM’lerini hayata geçirdi. 2018 için ise Esas 01 Burda Adana, Esas 10 Burda Balıkesir ve Esas 39 Burda Lüleburgaz AVM projeleri gündeminde. Bu yatırımların bedeli 600 milyon doları bulacak. Yurtdışında ise İngiltere’de altı AVM ve 11 adet ofis binası, New York Manhattan’da da bir otel ve iki ofis bina projesi var. İngiltere’de toplamda 350 bin metrekarelik kiralanabilir alanı ortaklarıyla yönetiyor. Köseoğlu, gelecek dört yıl içinde toplamda 1,5 milyar dolar üzerinde varlığı yönetecek. Sıkı bir Galatarasaray taraftarı. 

12 | 43
 
​11. Hacı Sabancı, 29 - DENSA (MARİNSA) DENİZCİLİK YK BAŞKAN YARDIMCISI
​11. Hacı Sabancı, 29 - DENSA (MARİNSA) DENİZCİLİK YK BAŞKAN YARDIMCISI
Türkiye’nin en büyük beşinci denizcilik firması Marinsa Denizcilik A.Ş’nin filosunda 22 gemi bulunuyor. 2011 yılında mevcut armatörlerin krizde ayakta kalabilmek için filolarındaki gemileri sattığı dönemde, Japonya, Çin, Kore ve Vietnam’daki tersanelerden altı yeni gemi alarak büyüdü. Sabancı gemilerin isimlerini kendisi koyuyor. Shark, Cobra, Crocodile, Eagle gibi hayvan isimleri tercih ediliyor. Gemi filosunun yüzde 20’sini özkaynakları oluşturuyor. Kuru yük ve tanker gemilerine yatırım yapıyor. 22 gemisiyle 1 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı. İkinci yatırım alanı olarak gayrimenkulü seçti. Avrupa’da ticari gayrimenkul yatırımlarıyla ilgileniyor. İş seyahatlerine çıkmayı seviyor. Daha çok denizcilik işi gereği Uzakdoğu’ya uçuyor. 

 

13 | 43
 
​12. Eren Günhan Ulusoy, 35 - ULUSOY UN YK BAŞKANI VE CEO’SU
​12. Eren Günhan Ulusoy, 35 - ULUSOY UN YK BAŞKANI VE CEO’SU
Ailenin ikinci kuşak yöneticisi. 2015 yılında şirket cirosu 1 milyar TL’yi geçti. Yurtdışı satışların toplam satışa oranı, 2015’in ilk yarısında yüzde 24 olurken, 2016’nın aynı döneminde yüzde 38 seviyesine yükseldi. 2015’te ihracat yaptığı ülke sayısı 82’ye çıktı. 2016 sonunda yüzde 15 büyüme ile 1,2 milyar TL ciro ve yüzde 8 büyümeyle 40 milyon TL FAVÖK hedefliyor. Ulusoy, lisanslı depoculuk alanındaki yatırımlarıyla ilk depo inşaatını tamamlayıp, ikinci deponun inşasına yönelik çalışmalara hız verdi. Düzenli olarak yüzüyor ve fırsat buldukça kayak yapıyor. Seyahat en büyük tutkusu. 

14 | 43
 
​13. Evrim Aras, 37 - ARAS HOLDİNG YK BAŞKANI VE CEO’SU
​13. Evrim Aras, 37 - ARAS HOLDİNG YK BAŞKANI VE CEO’SU
2015 yılında, verimliliği iş süreçlerinin merkezine yerleştirdi. Teknoloji alt yapısını güçlendirdi. Aras Kargo’nun beş yıllık planlarına dağıtım kanallarını optimize etmek, müşteriye en doğru noktalardan ulaşmak, araç yenileme, el terminalleri, yazılım, konveyör sistemler gibi teknolojik yatırımları ekledi. 2015’te şirket cirosu, yüzde 14 büyüme ile 830 milyon TL oldu. Aras Kargo’yu dünya markası yapma hedefiyle ilerleyen Aras, 2016 yılında 1 milyar TL ciro gerçekleştirmeyi öngörüyor. Sağlıklı yaşam, beslenme, yoga ve müzikle ilgileniyor. 

 

15 | 43
 
14. Harika Güral, 37 - GÜRAL ŞİRKETLER GRUBU YK BAŞKAN YARDIMCISI
14. Harika Güral, 37 - GÜRAL ŞİRKETLER GRUBU YK BAŞKAN YARDIMCISI
2015’te Güral Porselen Krem ve Bone Porselen modellerini pazara sundu. Terra Rosa adı verilen renklendirilmiş Bone Porselen ile İtalya ve Fransa pazarında başarılı satış grafiği sağlandı. Turizmde Güral Premier Resorts ile müşteri portföyü çeşitlendirildi. Güral Premier Belek, dünyanın turizm dalının oscarı sayılan “World Luxury Award” ödülünün sahibi oldu. Bu ödülü daha önce Güral Premier Tekirova Oteli de almıştı. Güral’ın 2017 planlarında, turizmde yeni yatırımlar ve porselen işinde Avrupa’da ve farklı coğrafyalarda daha da büyümek var. 

16 | 43
 
​15. Ruhi Molay, 30 - MOPAK GENEL MÜDÜRÜ
​15. Ruhi Molay, 30 - MOPAK GENEL MÜDÜRÜ
Şirketin dördüncü kuşak yöneticisi. Kendi deyişiyle, işini çok seven bir “kağıt mühendisi”. İzmir ve İstanbul arasında mekik dokuyor. Planlarındaki en önemli maddelerden biri, şirketin perakende ayağını güçlendirmek. Kırtasiyeler açarak, tüketiciye doğrudan ulaşma hedefinin birkaç aşamasını tamamladı. 2015 yılında Türkiye’deki toplam defter satışlarının yüzde 57’sini Mopak gerçekleştirdi ve bu kategoride yüzde 47 büyüdü. Defter üretimi şirket cirosunun yüzde 10’unu oluşturuyor. Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen “endüstriyel okaliptüs ormanları” kurma projesini de başlatan Molay, 2018’e kadar 54 milyon dolar tutarında yatırımı gündemine aldı.

 

17 | 43
 
16. Veysel Berk, 35 - ÇAYCI, PAYPAD Kurucusu
16. Veysel Berk, 35 - ÇAYCI, PAYPAD Kurucusu
Çaycı markası için 2016’da aldığı 5 milyon TL melek yatırımla Ankara ve İzmir şubeleri için hazırlıklara başladı. 2017’de California’da ilk mağazasını San Francisco’da açacak. Berk, 2021’de 300 mağazaya ulaşmayı hedefliyor. Çaycı mağazalarındaki sıra beklemeyi azaltmak ve mağazanın kazancını artırmak için geliştirdiği bulut tabanlı akıllı ödeme sistemi PayPad ile bir başka başarıyı yakaladı. Türkiye’nin mali onaylı ilk bulut tabanlı akıllı satış sistemi olan PayPad kısa sürede 3,5 milyon TL yatırım aldı. Intel, Apple ve SAP gibi uluslararası firmalar ile de işbirliği yaparak ulusal perakende zincirlerine hızlı giriş yaptı. PayPad ile bir yıl içinde 6 bin noktaya ulaşmayı hedefliyor. Berk, hobi olarak bilimsel çalışmalar yapıyor. Yaşlılığa çare önerdiği bilimsel çalışmaları bu yıl prestijli bilim dergisi Cell’de yayınlandı. 

18 | 43
 
​17. Demet Mutlu, 35 - TRENDYOL.COM KURUCU ORTAĞI
​17. Demet Mutlu, 35 - TRENDYOL.COM KURUCU ORTAĞI
Altı yıl önce, üç kişiyle çıktığı yola, bugün 800 kişilik ekibiyle devam ediyor. 2010 yılından itibaren farklı projelerle Trendyol.com markasına yatırım yapıyor. 2015’te yüzde 80 büyüdü. Moda perakendesinde en kârlı büyüyen şirketlerden biri oldu. Altı yıl içinde organik büyüme ile yol aldı. 2 binden fazla yerli ve yabancı marka ile ortaklık yaptı. Günde 55 bin, yılda 20 milyon sipariş ile Türkiye’nin 81 ilindeki 12 milyon kişiye ulaşıyor. Maslak’ta Trendyol City adını verdiği ofisinde Y kuşağı ağırlıklı ekibiyle, önemli girişimlerin peşinde. 2016’da Dünya Ekonomik Forumu’nda “Genç Küresel Lider” listesine seçildi. Mutlu, farklı ülkelerde ofis açmak yerine depolar açmayı ve büyümesini Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler’de sürdürmeyi planlıyor. 

 

19 | 43
 
18. Hakan Baş, 33 - LİDYANA.COM CEO’su
18. Hakan Baş, 33 - LİDYANA.COM CEO’su
2016’nın ilk yarısında Lidyana.com’u yüzde 40 büyüttü. Sitenin İngilizce versiyonunu açtı ve ihracata başladı. 2016’da “Supermassive” isimli takımı kurdu. Türkiye ve Meksika’da IWCI şampiyonu olan takım, Çin’deki Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil etti. Ülker, Intel, Redbull gibi markalarla sponsorluk anlaşmaları yaparak sektörün popülaritesini ve pazarını büyüttü. 2016’da üç genç girişimciyi yanına aldı ve bir chat programı yarattı. Global marka olması beklenen “Groop” markası için Hindistan’da Whatsapp uygulamasının yazılımını gerçekleştiren ekiple çalışıyor. Yeni girişimi yazılım şirketi Kripton’u 2016’da hayata geçirdi. Nike, Borusan, Lidyana gibi şirketlere yazılım hizmeti veriyor. Kurucu ortağı olduğu animasyon şirketi, en yüksek rating alan çocuk programlarından Doru ile dikkat çekti. Garajyeri.com, Gardrops.com ve ABD’de Furnishare.com şirketlerine yatırım yaptı. Baş, sosyal sorumluluk adına faal olduğu derneklere Sosyalben’i ekledi. 

20 | 43
 
​19. Uygar Saral, 39 - SELEKT BİLGİSAYAR CEO’SU
​19. Uygar Saral, 39 - SELEKT BİLGİSAYAR CEO’SU
2009’da E-Reeder’ı Türkiye’ye getiren girişimi Selekt Bilgisayar’ı kurdu. Türkiye pazarına tanıttığı ilk ürün o tarihte ülkede satışı olmayan e-kitap okuyucu cihazlardı. reeder, bir sene sonra Türkiye’nin ilk Android 3G tabletini tanıttı. Ürünlerini Turkcell, Intel, Microsoft gibi dünya devleriyle işbirliği içinde geliştirdi. 2015’te lanse ettiği akıllı telefon modellerinde üç boyutlu dokunuş, parmak izi okuyucu, eldivenle kullanım, 150 saate kadar uzayan pil ömrü gibi özelliklere yer verildi. reeder, geniş satış ve servis ağı ile en çok tercih edilen teknoloji markaları arasına girdi. Pegasus Pilot Tableti, Akbank Esnaf Tableti, Turkcell T-tablet, Teknosa Preo Telefon gibi üretimleri de üstlenen şirketini Saral, global pazarlarda yeni ortaklarla büyütmeye odaklı. 

 

21 | 43
 
​20. Ali Şafak Öztürk, 32 - OPET YK ÜYESİ
​20. Ali Şafak Öztürk, 32 - OPET YK ÜYESİ
Ailenin ikinci kuşak yöneticisi Öztürk, Londra’da işletme okudu. İlk girişimcilik başarısını Regnum İnşaat’ı kurarak yakaladı. Öztürk eş zamanlı olarak ayda 5 milyon ziyaretçisi olan ve Chelsea’den Manchester City’e pek çok futbol takımı ile çeşitli alanlarda işbirliği yapan WhoScored.com’u da hayata geçirdi. Antalya Belek’te 2014 yılında açılan Regnum Carya Golf & Spa Resort Otel’in de yönetim kurulu başkanı aynı zamanda. Otel, G20 Türkiye Zirvesi’ne evsahipliği yaptı. Regnum İnşaat’ın yatırımları, Bodrum Golf Country Projesi ile devam ediyor. Öztürk, Antalyaspor’un da başkanı. Opet ailesinin gelecek dönemde öne çıkacak isimlerinden biri.

22 | 43
 
​21. Kerem Çatay, 38 - AY YAPIM CEO’SU
​21. Kerem Çatay, 38 - AY YAPIM CEO’SU
2015’te Ay Yapım’ın yapımcılığını üstlendiği dizileri 80’den fazla ülkeye sattı. Ortadoğu ülkelerinin yanı sıra, İspanya, Yunanistan, İsveç, İtalya, Meksika, Vietnam, Şili, Uruguay, Arjantin, Peru, Ermenistan, Endonezya, ABD gibi pek çok farklı ülke, yapımların gösterim hakkını satın aldı. Hollanda’da yeniden çekimi (remake) yapılan ilk Türk dizisi olan Son, yayınlandığı kanalda ratinglerde başarılı oldu. 2015’te Kara Sevda dizisini yayına soktu, Kırık Kalpler Bankası ve Delibal sinema filmlerinin yapımcılığını yaptı. 2016’da Bana Sevmeyi Anlat ve İçerde dizilerinin dışında Cesur ve Güzel, Bu Şehir Arkandan Gelecek dizilerini de yayına soktu. Türk edebiyatının sevilen eserlerinden “Kürk Mantolu Madonna”nın yapım haklarını satın alan Çatay, 2017’de filmi çekmeye hazırlanıyor. Çatay’ın hedefi, Türkiye’yi dizileriyle yurtdışı pazarlarda en çok izlenen ülke yapmak

 

23 | 43
 
​22. N. Göksel Öztürk, 39 - VF EGE TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ
​22. N. Göksel Öztürk, 39 - VF EGE TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ
Öztürk, 2015 cirosu 12,4 milyar dolar olan VF Corporation’ın Türkiye operasyonundan sorumlu. Türkiye’de 200 civarında noktada satılan markalarına genç ekibiyle yön veriyor. Öztürk’ün VF markalarının Türkiye pazarındaki sayısını artırmayı, outdoor pazarında özellikle ayakkabı alanında büyümeyi hedefliyor. The North Face için altı mağazaya 2017’de ilave olarak altı mağaza daha açarak büyütecek. 2017 ve sonrasında Anadolu’da büyümeyi planları arasına aldı. 

24 | 43
 
​23. Sidar Şahin, 36 - PEAK GAMES KURUCUSU
​23. Sidar Şahin, 36 - PEAK GAMES KURUCUSU
Takımı ile birlikte, Peak Games’in hızlı büyümesini ve ABD’de en fazla oynanan oyunlar arasına girmesini sağladı. Bugüne kadar 350 milyon kişi 150’den fazla ülkede Peak Games’in oyunlarını indirdi. Şirket 2016 yılında Amerika’da iOS ve Android top listelerinde yer alan oyunlarını daha da üst sıralara taşıdı. Geçtiğimiz yıl çıkardığı Puzzle oyunu Toy Blast, ABD’de aralarında Youtube, Netflix ve Tinder gibi devlerin bulunduğu en büyük ilk 20 uygulama arasında yer aldı. Ayrıca, ilk 100’de bulunan Spades Plus ile Amerika’da çoklu oyunculu mobil kart oyunu kategorisini yarattı. Yeni çıkan Gin Rummy Plus ile de bu kategorideki liderliğini perçinledi. Sidar Şahin ve tüm Peak Games takımı, Türkiye’den dünyaya uzanan teknoloji ve ürünler yaratma hedefiyle ilerliyor.

 

25 | 43
 
​24. M. Emre Zorlu, 32 - ZORLU HOLDİNG YK ÜYESİ
​24. M. Emre Zorlu, 32 - ZORLU HOLDİNG YK ÜYESİ
Zorlu, 2006 yılında Koç Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünü bitirdi. İngiltere’deki Essex Üniversitesi Yenilik ve Teknoloji Yöneticilik master programını tamamladı. 2009 yılında Vestel Şirketler Grubu’nda çalışmaya başladı. Hem elektronik hem beyaz eşya tarafında satış, servis ve pazarlama departmanlarında bilfiil çalıştı. Vestel Elektronik yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor. Yeni teknolojileri takip ediyor. 

26 | 43
 
​25. Arda Kutsal, 37 - WEBRAZZI KURUCUSU
​25. Arda Kutsal, 37 - WEBRAZZI KURUCUSU
Webrazzi.com ile 2015 yılında bir önceki yıla kıyasla ulaştığı kişi sayısını yüzde 72 artırarak 7,28 milyon kişiye ulaştı. Bir diğer web sitesi sosyalmedya.co ise aynı şekilde yüzde 63 büyüme gösterdi ve 2015’te 4,12 milyon kişiye ulaştı. 2015 yılında Türkiye’nin en etkili internet konferansı Webrazzi Summit ile 2 bin kişiyi ağırladı. Konferans kapsamında ilk kez Webrazzi Arena adını verdiği girişimcilik yarışmasını organize etti. Yarışmanın kazananlarını TechCrunch Disrupt’a gönderdi. 2016’da online konferans serisi Webrazzi Online’ı gerçekleştirdi. Webrazzi Online konferanslarının her biri en az 30 bin kişi tarafından izlendi.

 

27 | 43
 
​26. Ömer Taviloğlu, 35 - MUDO YK BAŞKANI
​26. Ömer Taviloğlu, 35 - MUDO YK BAŞKANI
Mudo’nun dönüşüm projesi Harvard Business Case’e konu oldu ve 2016 yılında ders olarak okutulmaya başlandı. Turquality Destek Programı’na kabul edildi. Mağazacılık alanında daha da büyümek; yurtdışına açılma ve çeşitli değişiklikler için çalışmalarını sürdürüyor. Dijital mecrada özellikle reklam ve pazarlama çalışmalarında tüketici kitlesini yakalamak üzere stratejiler geliştiriyor. İletişimde “backtoMUDO” kavramını anlatmaya hazırlanıyor. Amacı, hazır giyim metrekare dinamolarını büyütmek ve 52 yıllık Mudo’yu, gelecek 50 yıla taşımak.

28 | 43
 
​27. Ayşecan Özyeğin Oktay, 35 - FİBA HOLDİNG YK ÜYESİ
​27. Ayşecan Özyeğin Oktay, 35 - FİBA HOLDİNG YK ÜYESİ
Duke Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. 2003-2005 yılları arasında Finansbank’ta bireysel bankacılık bölümünde ve 2005-2007 yılları arasında Fiba Grubu’nda iş geliştirme ve strateji bölümünde farklı projelerde aktif olarak rol aldı. 2009 yılında Stanford Üniversitesi MBA programını tamamladıktan sonra tekrar Fiba Grubu’na katıldı. Burada yönetim kurulu üyeliği görevini sürdürüyor. 
 

 

29 | 43
 
​28. Neyran Bahadırlı, 37 - UBER TÜRKİYE CEO’SU
​28. Neyran Bahadırlı, 37 - UBER TÜRKİYE CEO’SU
Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu. Kariyerine, dünyanın en büyük dijital komünikasyon şirketi Microsoft Skype’da devam etti. 10 senelik yurt dışı tecrübesinden sonra İstanbul’a döndü ve Uber Türkiye Genel Müdürü oldu. 70 ülkede 400’den fazla şehirde hizmet veren Uber ile kullanıcılar için daha fazla ulaşım seçeneği, sürücü ortakları için daha fazla iş imkanı yaratmaya çalışıyor. 2014’ten beri İstanbul’da kullanılmaya başlanan Uber, şu an 2 bini aşkın kayıtlı sürücüsüyle İstanbullulara hizmet veriyor. Bahadırlı, Uber’i, uberXL, uberTAKSİ, uberAİLE ve UberTEKNE servisleriyle daha fazla bilinir kılmak üzere çalışıyor. 

30 | 43
 
​29. Alemşah Öztürk, 39 - 41?29!GREY CEO’SU
​29. Alemşah Öztürk, 39 - 41?29!GREY CEO’SU
Çalıştığı markalara interaktif ve alternatif medya kanallarını kullanarak yaratıcı projeler geliştiren 41?29!Grey’in WPP ile olan beraberliğinden büyük sinerji yarattı. Ekibiyle beraber viral pazarlama, advergame, dijital ve sosyal medya kampanyaları tasarlıyor. Türkiye’de yaklaşık bin çalışanı olan WPP şirketleri ve iştirakleri yıllık ortalama 100 milyon dolar gelir elde ediyor. Öztürk’ün kurucusu olduğu 41?29! 2007’den bu yana 300’den fazla projeye imza attı. Türkiye’de Kristal Elma ve Effie olmak üzere 30’dan fazla, global olarak da 40’tan fazla ödül aldı. Öztürk; Grupanya, Dijital Büro İstanbul ve Arcademonk adlı girişimlerin kurucularından. 2017 planlarında reklam çalışmalarını dijital platformda daha da geliştirmek üzere hedefleri var. 

 

31 | 43
 
​30. Cem Garih, Kerem Kamışlı 24, 23 - YENİBİRLİDER DERNEĞİ KURUCULARI
​30. Cem Garih, Kerem Kamışlı 24, 23 - YENİBİRLİDER DERNEĞİ KURUCULARI
Dernek adına 2015-2016 döneminde, Profesyoneller Kulübü’nün programlarını devam ettirdiler. Toplamda 176 genç profesyonel sertifika, mentörlük ve koçluk programlarından mezun oldu. Garih ve Kamışlı 2015 yılında YBL 21 Programı’nın temellerini attı. YBL 21 programı kapsamında üniversite üçüncü sınıfta okuyan 21 başarılı öğrenciye yurt dışı staj imkanı sağlandı. Mentörlük sürecine paralel olarak Linkage Eğitim Danışmanlık’ın desteğiyle üç aylık Mini-MBA programını ve profesyonel koçluk desteği programını hayata geçirdiler. Hedefleri Yenibirlider Gençlik Merkezi’ni kurmak. 

32 | 43
 
​31. Egemen Demirtaş, 39 - EFE ALKOLLÜ İÇECEKLER CEO’SU
​31. Egemen Demirtaş, 39 - EFE ALKOLLÜ İÇECEKLER CEO’SU
Türkiye’deki rakı üretimiyle ilgili küçülen pazarda yeni stratejiler peşinde. Demirtaş, tat değişimi için farklı reçeteler üzerinde çalışıyor. Rakı konusunda uzman kişilerden oluşan gruplara degüstasyonlar yaptırıyor.. Yüzde 15, 20 oranlarında büyüyen diğer içki kategorilerinin karşısında, Efe Rakı’nın pazar payını artırmak için 2017 yılına yönelik stratejiler geliştiriyor. Demirtaş’ın hedefinde Türk rakısının tadını ve başarısını üst sıralara taşımak var. Efe Rakı ile alkollü içkiler arasındaki liderlik pozisyonunu sürdürmeyi hedefliyor. Endüstri psikolojisiyle ilgileniyor. 

 

33 | 43
 
​32. Tuğçe Ergül, 28 - ANGEL LABS KURUCU ORTAĞI VE CEO’SU
​32. Tuğçe Ergül, 28 - ANGEL LABS KURUCU ORTAĞI VE CEO’SU
Ergül, Sorbonne Üniversitesi ekonomi bölümü mezunu. Rothschild’ın Türkiye masasında yatırım bankacılığı kariyerine adım attı. Startup Weekend’in Güney Avrupa yöneticiliğini ve Girls in Tech İtalya başkanlığını sürdüren Ergül, Meksika ve ABD olmak üzere 11 ülkede 30 dijital yatırıma imza attı. 2014’te dünyanın ilk “Investor Accelerator”ı olan Angel Labs’i kurdu. Kuruluşunun ilk senesinde 40 ülkede faaliyet gösteren ve 30 milyon dolara yakın yatırım sağlayan Angel Labs, kısa sürede alanında dünya lideri oldu. Angel Labs’in yatırımcı ağı 6 bin aile ofisinin üzerinde. Avrupa Venture Capital ağının da üyesi olan Ergül, aynı zamanda kurumlara kurumsal yatırımlar, dijital inovasyon ve FinTech alanında danışmanlık veriyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve altı lisan biliyor. 

34 | 43
 
​33. Fırat İşbecer, 36 - MONITISE KURUCUSU
​33. Fırat İşbecer, 36 - MONITISE KURUCUSU
Robert Kolej mezunu İşbecer, Paris’te Universite Paris-Sorbonne ve Ecole Normale Superieure ortak programı olan “jeopolitika” üzerine yüksek lisans yaptı. İşbecer, Pozitron’un da kurucu ortağı. 2014 yılında Londra merkezli Monitise firmasının Pozitron’u satın almasının ardından İşbecer, Monitise MEA bölge COO’su olarak şirketin Ortadoğu ve Afrika’daki operasyonlarını ve satış faaliyetlerini yürütmeye başladı. Aynı zamanda aktif bir melek yatırımcı. Pozitron’un mobil pazarlama bacağının kuruluşunda da yer alan İşbecer, Shakespeare In Love isimli giyim markasının da yönetim kurulunda. İşbecer, Lig radyo ve çeşitli TV kanallarında futbol üzerine programlar da hazırlayıp sunuyor. Melek yatırımcı ve mentor olarak Türk start-up ekosistemi için çalışıyor. 

 

35 | 43
 
​34. Hasan Serhan Süzer, 39 - SÜZER HOLDİNG YK ÜYESİ VE EKORE CEO’SU
​34. Hasan Serhan Süzer, 39 - SÜZER HOLDİNG YK ÜYESİ VE EKORE CEO’SU
Montreal Mc Gill Üniversitesi’nde finans ve muhasebe okudu. Ritz-Carlton İstanbul otelinin açılışından itibaren otelin mülk yönetimini üstlendi. Süzer Grubu’nun uluslararası ilişkiler yöneticisi olarak görev yaptı. Farklı girişimlerine yöneldi. Güneş enerjisi yatırım şirketi EkoRE’yi kurdu. Fintech firması Moka, çağrı merkezi ve yazılım alanında faaliyet gösteren EkoCC şirketleri ve kurucusu olduğu sosyal dayanışma derneği TİDER (Temel İhtiyaç Derneği) ile sosyal sorumluluk ve çevre projelerinde öne çıkıyor. 

36 | 43
 
​35. Esin İmer, 34 - BLABLACAR CEO’su
​35. Esin İmer, 34 - BLABLACAR CEO’su
Amerika’da UC Berkeley Üniversitesi’nden sonra iş hayatına atıldı. 2009 yılında Google Türkiye Ofisi’nde işe başladı. Dijital dünyada farklı işler yapmak üzere görevinden ayrıldı. 2014’ten beri BlaBlaCar Türkiye Ofisi’nde ülke müdürü olarak görev yapıyor. Girişimin 2015 yılında aldığı 200 milyon dolar yatırım değerini 1,6 milyar dolara yükseltti. Kadınlara yönelik geliştirilen servisle güvenli seyahat projesini öne çıkardı. Paris merkezli girişimi, Türkiye’de daha aktif hale getirmek üzere çalışıyor. 

 

37 | 43
 
​36. Soner Cesur, 38 - ARVATO TELEKOM ÜLKE BAŞKANI
​36. Soner Cesur, 38 - ARVATO TELEKOM ÜLKE BAŞKANI
Arvato Telekom 3 bin kişiye istihdam sağlıyor. Bertelsmann Grubu’na bağlı, entegre e-ticaret hizmetlerinde Avrupa’nın en büyük servis sağlayıcısı. “Business Process Outsourcing” (BPO) hizmetleri sunuyor ve Türkiye’nin bir numaralı dış kaynak ve hizmet sağlayıcısı olmayı hedefliyor. 1835 yılında Almanya’da kurulan Bertelsmann AG şirketler grubuna bağlı Arvato’nun yıllık geliri 4 milyar 662 milyon euro. 

38 | 43
 
​37. Kerem Altınöz, 38 - ACO TÜRKİYE ÜLKE MÜDÜRÜ
​37. Kerem Altınöz, 38 - ACO TÜRKİYE ÜLKE MÜDÜRÜ
ACO Türkiye adına 2016’da kamusal ve endüstriyel alanlardaki su yönetimi problemlerine odaklandı. 2015’te Taksim yayalaştırma projesi ve Eminönü, Yenikapı gibi meydan drenaj projelerini gündeme aldı. Afyon, Çorum, Tarsus, Ankara, Kastamonu gibi değişik şehirlerde kamusal proje çalışmalarına ağırlık verdi. ACO Türkiye adına 2016 sonunda yüzde 25 satış büyümesi hedefliyor. 2017 yılında özellikle tünel, metro gibi alanlarda yüksek yangın dayanımı sağlayan drenaj ekipmanları ile bu noktalardaki güvenliği artıracak projelere daha fazla odaklanmayı planlıyor. Özellikle polimer beton ürünlere odaklanacak yeni yatırımlar yapmak gündeminde. Su yönetiminde ve özellikle yağmur sularının toplanmasında Altınöz, revizyonlar ve yeni modeller üzerine çalışıyor. 

 

39 | 43
 
​38. Burak Kızılhan, 32 - AE ARMA ELEKTROPANÇ YK ÜYESİ
​38. Burak Kızılhan, 32 - AE ARMA ELEKTROPANÇ YK ÜYESİ
Türkiye’ye teknik müteahhitlik kavramını kazandırdı. Şirketin 5 binden fazla çalışanı bulunuyor. Türkiye, Rusya Federasyonu, BAE, Cezayir ve Birleşik Krallık’ta bulunan toplam kontrat bedeli yaklaşık 1 milyar dolar olan ve devam eden 19 projenin teknik müteahhitlik işlerini yürütüyor. 2016’nın ilk yarısında finansal olarak projelerden elde ettiği gelirin yüzde 85’i dış pazardan sağlandı. 2017 hedefi, ciroyu yüzde 15 artırmak. Dubai’de başlayan Al Maktoum Uluslararası Havalimanı yolcu terminal binası genişletme projesinin tüm elektromekanik taahhüt işlerini üstlenen şirketiyle, Ortadoğu ve Avrupa dışında da Güney ve Güney Batı Asya ve Sahra Altı Afrika ülkelerinde yeni projeleri gündemine aldı. 
 

40 | 43
 
​39. Emir Aral, 31 - HOMETECH CEO’SU
​39. Emir Aral, 31 - HOMETECH CEO’SU
Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. Hometech markası altında 2014 yılından itibaren Tablet PC ürünlerine yoğunlaştı. 2016 tablet satış hedefinde 500 bin adete doğru gidiyor. Hedefi pazarda ilk üçte olmak. Microsoft ve Intel ile iş ortaklığı mevcut. 

Hometech, 2015’te perakende sektöründe dikkat çeken tablet markalarından oldu. Aral, gamoba.com ve doktorburada.com internet startuplarının, Türkiye’nin oyun ve eSports ajansı NewGen Agency ajansının kurucu ortağı.
 

 

41 | 43
 
​39. Emre Pekar, 35 - GLASSHOUSE TÜRKİYE CEO’SU
​39. Emre Pekar, 35 - GLASSHOUSE TÜRKİYE CEO’SU
Pekar, GlassHouse, destek hizmetleri alanında endüstri standardını yeni bir seviyeye taşıdı. Müşterilerine modern veri merkezleriyle hizmet veriyor. Geniş coğrafyada veri koruma hizmetlerinin aranan merkezi olma vizyonuyla büyüyor. Kurumsal veri yedekleme çözümleri alanında kolay yönetilebilir, güvenli hizmeti verme misyonuyla büyüyor.

42 | 43
 
​40. Deren Öztürk, 37 - Deren Kimya Yönetim Kurulu Üyesi
​40. Deren Öztürk, 37 - Deren Kimya Yönetim Kurulu Üyesi
Öztürk, Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun. Kendi kurduğu Cosmed ve Mihri İstanbul markalarının üretim ve ihracatını yönetiyor. Türkiye’de 230 mağazası bulunan global kişisel bakım marketi Watsons ile anlaşma imzaladı. Cosmed’i ayrıca eczane kanalında büyütüyor. 2016 yılında 850 eczanede satışa sunuldu. Kadın girişimcilerin yurtdışı pazarlara açılmasını sağlamak amacıyla yürütülen Women Entrepreneurs Cluster isimli kozmetik projesinin de öne çıkan katılımcı firmalarından biri. 

 

43 | 43
 
​40. Ömür Kula Çapan, 35 - TRIBAL WORLDWIDE GENEL MÜDÜRÜ
​40. Ömür Kula Çapan, 35 - TRIBAL WORLDWIDE GENEL MÜDÜRÜ
Sabancı Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu. Master’ını Sabancı Üniversitesi Görsel Tasarım ve İletişim Bölümü’nde yaptı. Reklamcılığa RPM Radar’da müşteri ilişkileri ve stratejik planlama departmanlarında başladı. Sosyal medya ve müşteri deneyimi tasarımından sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra, Enpara.com markasının ürün/iş geliştirme ve iletişiminde sorumlu müdür olarak projenin tüm süreçlerinde yönetici olarak rol aldı. Hızlı tüketimden finansa Effie alan birçok case’de imzası var. 

 

 

 

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X