iPad Versiyonu
40 Yaş Altı 40 2016
Fortune Türkiye '40 Yaş Altı 40' listesi, bu sene de genç liderleri ve yöneticileri başarılarıyla öne çıkardı.

1 | 43

Fortune Türkiye “40 Yaş Altı 40” listesi, bu sene de genç liderleri ve yöneticileri başarılarıyla öne çıkardı. Fırsatları değerlendirenler, gelecek planlamasını net yapanlar listede yer aldı. Çalışma hazırlanırken, her yıl olduğu gibi bu sene de Türkiye’nin önemli kurum ve kuruluşlarından destek alındı. Uzmanlar, analistler, İK şirketleri, danışmanlık firmaları, sanayi ve ticaret odaları, girişimcilik kulüpleri, TÜSİAD, Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD), Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD) görüşüne başvurulan belli başlı kurumlar arasında yer aldı. 
 
İşte Türk iş dünyasının genç fikir önderleri, girişimcileri ve yöneticileri… 


2 | 43
1. Batu Aksoy, 39 - TURCAS PETROL CEO’SU
1. Batu Aksoy, 39 - TURCAS PETROL CEO’SU

Aksoy liderliğinde Turcas, 2015’te yeni yatırımları hayata geçirdi. Shell&Turcas Petrol A.Ş, benzin ve dizel satışında 2015 yılında yüzde 8 büyüme ile 15 milyar 354 milyon TL’yi aşan net satış hasılatı elde etti. Şirket Fortune 500 listesinde en büyük 10’uncu şirket oldu. Aksoy, benzin ve madeni yağ segmentinde yüzde 26 pazar payı ile lider konumdaki şirketi, istasyon başına satışta da başarılı kıldı. Genç CEO, son iki senedir Turcas’ın yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarına ağırlık veriyor. Aydın’daki projede yerel ortağının payını satın aldı ve çoğunluk hissenin sahibi oldu. Turcas adına EPDK’dan üretim lisansı alınması, santral yatırımına geçilmesi ve yatırım portföyüne rüzgar enerjisinin de eklenmesi diğer gelişmelerdi. Aksoy, 2017 için Turcas adına İran’da enerji, petrol ve petrol türevleri, gaz ticareti ve yenilenebilir enerji alanlarında gerçekleştirilecek projeler üzerine çalışıyor. 


3 | 43
​2. Agah Mehmet Tara, 33 - ENKA HOLDİNG İCRA KURULU BAŞKANI
​2. Agah Mehmet Tara, 33 - ENKA HOLDİNG İCRA KURULU BAŞKANI

ENKA Holding’in üçüncü kuşak temsilcisi. 22 bin kişilik ekibi yönetiyor. 2015 yılında holdingin net satışları 12 milyar 384 milyon TL oldu. Tara, ENKA’nın mühendislik, inşaat, enerji üretimi, gayrimenkul yatırım ve yönetimiyle ilgili işlerine yön veriyor. 2015’te Irak’ta Exxon Mobil’in Basra’daki yatırımına ait ilk petrol işleme tesisi, Kazakistan’da Tengiz ve Kaşagan bölgelerinde altyapı işleri ve Rusya’da ENKA TC’nin Kashirskaya Alışveriş Merkezi inşasını gündemine aldı. Bunların dışında özellikle mühendislik alanında faaliyet gösteren şirket Çimtaş’ın aldığı projelerle yeni işlerin hacmi 800 milyon dolar oldu. Tara, şirket kriterlerinden ödün vermeden büyümeye odaklı stratejisini sürdürüyor. 


4 | 43
​3. Pınar Abay, 39 - ING BANK GENEL MÜDÜRÜ
​3. Pınar Abay, 39 - ING BANK GENEL MÜDÜRÜ

2016’nın ilk yarısında ING Bank’ın aktif toplamı 54,7 milyar TL’ye, net kârı ise 247,3 milyar TL’ye ulaştı. Krediler ise 39,9 milyar TL’ye yükseldi. Bankanın aktif bireysel müşterilerinin sayısı 2,4 milyon oldu. Abay, ING Bank’ı bir anlamda, “bankacılık lisansına sahip teknoloji şirketi” olarak konumlandırdı. Bu vizyonu da Orange Lab ile öne çıkardı. Finansal teknoloji şirketleri gibi iş modellerini test edip, bankacılıkta laboratuvar olma fikrini öne çıkardı. Avusturya’nın mobil bankacılık yazılımını geliştirdi. Dijital banka ve lider tasarruf bankası vaatleriyle e-Turuncu hesabı 2016’da tüketiciye sundu. e-Turuncu hesap, 1 milyar TL’yi aşkın mevduat rakamına ulaştı. Abay, sektöre insan kaynağı yetiştiren bankacılık okulu olarak 600’e yakın çalışanıyla başarılı işlere imza atıyor. Bankanın operasyon ve çağrı merkezi Kahramanmaraş’ta ve operasyonların yüzde 80’i buradan gerçekleşiyor.


5 | 43
​4. İpek Ilıcak Kayaalp, 38 - RÖNESANS HOLDİNG YK BAŞKANI
​4. İpek Ilıcak Kayaalp, 38 - RÖNESANS HOLDİNG YK BAŞKANI

Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da önemli projelere liderlik etti. Bugün şirketin devam eden 600’e yakın projesi var. Orta vadede dünyanın en büyük ilk 10 müteahhitlik şirketi arasına girmek Ilıcak Kayaalp’in en büyük hedefi. Holdingin portföyünün yatay ve dikey anlamda genişletilmesi konusunda son üç senedir yoğun çalışıyor. 2013’te İsviçre’de Alpine Bau Gmbh şirketini, 2014’te Almanya’nın köklü altyapı şirketi Heitkamp’ı son olarak da 2015’te Hollanda’nın altıncı büyük inşaat şirketi Ballast Nedam’ın satın alma operasyonunu yönetti. Gerçekleştirilen satın almalarla Avrupa’daki ciro, 1 milyar euro’ya yükseldi. 2015’te 1,5 milyar euro olan Avrupa’daki net varlık değerlerini, 2020’ye kadar 3 milyar euro’nun üzerine çıkarmayı hedefliyor.
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X