2016 yılının en büyük birleşme ve satın almaları

2016'daki birleşme ve satın almalar ilk 10’unun rekorunu kıracak kadar büyük çaplı olmasa da potansiyel olarak endüstriyi sallayan imzalar atıldı.


1 | 6
 
Bu yıl belli başlı satın alma ve birleşmelerden hiçbiri tüm zamanların ilk 10’unun rekorunu kıracak kadar büyük çaplı olmasa da,  önemli markaları kapsayan ve potansiyel olarak endüstriyi sallayan bu tür anlaşmalara imza atıldığı yadsınamaz.

Fortune.com’da yer alan haberde, Dealogic’in rakamlarına dayanarak 2016 yılında birleşme ve satın almalarda bir anlaşmanın ortalama değerinin 104, 2 milyon dolar olduğu belirtiliyor. Bu rakam, 115,4 milyon dolar olarak hesaplanan 2015 yılındaki değere göre daha düşük ancak 77,1 milyon dolarlık bir tutarın hesaplandığı 2000-2014 dönemine göre de daha yüksek.

İşte 2016 yılının en büyük beş satın alma ve birleşmesi:

2 | 6
 
5. QUALCOMM ve NXP SEMICONDUCTORS: 47 MİLYAR $
5. QUALCOMM ve NXP SEMICONDUCTORS: 47 MİLYAR $
San Diego merkezli Qualcomm Hollandalı NXP Semiconductors’ı yaklaşık 47 milyar dolara satın alacağını açıkladı. Bu satın alma gerçekleşirse, Qualcomm en büyük yarıiletken üreticisi olacak.

 

3 | 6
 
4. ​SUNOCO LOGISTICS VE ENERGY TRANSFER PARTNERS: 52 MİLYAR $
4. ​SUNOCO LOGISTICS VE ENERGY TRANSFER PARTNERS: 52 MİLYAR $
Bu anlaşma bir tür grup içi birleşme sayılır; sonuç itibariyle, her iki şirket de doğalgaz ve boru hattı imparatorluğu Energy Transfer Equity’ye ait. İki şirketin birleşmesiyle 2019’da yıllık 200 milyon dolarlık bir tasarruf bekleniyor. 

4 | 6
 
3. ​BRITISH AMERICAN TOBACCO VE REYNOLDS AMERICAN: 58 MİLYAR $
3. ​BRITISH AMERICAN TOBACCO VE REYNOLDS AMERICAN: 58 MİLYAR $
British American Tobacco (BAT) ekim ayında yaptığı açıklamada, Reynolds America’nın bütününün kontrolü için 47 milyar dolar ödeyeceğini bildirdi. Buna ek olarak, Reynolds’un 12,6 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli borcunu da üstlenecek. BAT zaten Reynolds’un yüzde 42’sine sahip. İki şirketin birleşmesi sigara üreticilerinin dünyada pazar payı elde etmek için kıyasıya mücadele ettikleri bir döneme denk geliyor.

 

5 | 6
 
2​. BAYER VE MONSANTO: 66 MİLYAR $
2​. BAYER VE MONSANTO: 66 MİLYAR $
Yılın en büyük ikinci anlaşması Alman eczacılık ve kimya devi Bayer tarafından ilan edildi; Bayer ABD’li tohum ve tarım kimyasalları devi Monsanto’yu satın alacağını açıkladı. Birleşme sonucu oluşan şirket dünyadaki tohum ve tarım ilaçlarının dörtte birinden fazlasını elinde tutmuş olacak. Bayer-Monsanto anlaşması halen yasal onay sürecinde. 

6 | 6
 
1. AT&T VE TIME WARNER: 85,4 MİLYAR $
1. AT&T VE TIME WARNER: 85,4 MİLYAR $
Bu iki telekom devinin birleşmesi yılın en çok konuşulan satın alma ve birleşme anlaşmalarından biri oldu. İki şirket kablolu TV altyapısı, geniş bant internet hizmetleri, uydu TV sistemleri ve hücresel veri şebekeleriyle, bilgi ve eğlencenin tüketicilere ulaştırılması yolları üzerinde benzersiz bir denetime sahip. 

 

 

 

 

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X