iPad Versiyonu
10 soruda dünyanın 2017 yılı jeopolitik görünümü
Les Echos gazetesi, 2017 yılıyla ilgili küresel jeopolitik tahminlerini 10 soruda aktardı.

1 | 11

2016 yılında dünyada, İngiltere’nin AB’den çıkma kararı ve ABD’de Donald Trump’ın başkanlığa seçilmesi bütün hesapları altüst ederken, bu tablonun gelecek aylarda dünyanın gidişatı üzerinde belirleyici olması bekleniyor. Hem siyasi hem de ekonomik platformda, her tür ikili ve çok yönlü ilişkilerin bu yeni gelişmelere göre şekillenmesi bekleniyor.

İşte “Les Echos” gazetesinde yer alan 10 soruda 2017 yılıyla ilgili küresel jeopolitik tahminler:


2 | 11
Üçüncü Dünya Savaşı çıkar mı?
Üçüncü Dünya Savaşı çıkar mı?

Yöneticilerimiz 2017 yılında bizleri üçüncü dünya savaşına sürükleyecek kadar “uyurgezer” olabilirler mi? Pek sanmıyoruz. Bununa birlikte BM’nin 2016 yılına damgasını vuran ve 2017’de de sürmesi beklenen çeşitli ülkelerdeki çatışmaları durdurmada yetersiz kaldığı aşikar.


3 | 11
Trump ABD ekonomisini canlandırabilecek mi?
Trump ABD ekonomisini canlandırabilecek mi?

Amerikalı ekonomistler Donald Trump’ın seçilmesinden beri büyümeyle ilgili tahminlerini yeniden gözden geçiriyorlar. 2018 yılı için büyüme tahminleri yüzde 2’den yüzde 2,3’e revize edilmiş durumda. Bu iyimserlik iki nedenden kaynaklanıyor: Donald Trump’ın vergileri büyük oranda indirecek olması ve altyapı yatırımlarına yapılacak 1 trilyon dolar civarı harcama. Analistler, büyümede birden sıçrama beklemeseler de, resesyon ihtimalinin iyice uzaklaştığı kanaatindeler. 


4 | 11
Merkel’le dördüncü dönem mi?
Merkel’le dördüncü dönem mi?

Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in seçimlerde yeniden aday olmak istediği biliniyor. Merkel’in adaylığıyla ilgili durum partisi Hıristiyan Demokrat CDU’nun pazar günkü toplantısında netlik kazanacak. CDU ve Bavyeralı ortağı CSU yüzde 30 oyla sondajlarda başta gözükürken, zafer elde etmek için daha çok çalışmaları gerekiyor. 


5 | 11
Ticaret: Serbest ticaretin sonu mu?
Ticaret: Serbest ticaretin sonu mu?

Brexit ve ardından Donald Trump’ın başkan olarak seçilmesinin yanı sıra Avrupa kamuoyunun Avrupa Komisyonu’nun ticaret politikasına karşı olması… Serbest ticaret ufkunda son aylarda kara bulutlar dolaşıyor. Hatta bazıları serbest ticaretin bittiğini iddia ediyor. Ancak bu biraz alelacele bir çıkarsama.
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X