Fitch Türkiye'nin 2018'de yüzde 3.9 büyümesini bekliyor

Fitch, 'Teşviklerin geri çekilmesiyle ekonomik büyümenin 2018 yılında yavaşlamasını bekliyoruz, 2018 yılı tahminimizi yüzde 3,9’a çektik.' dedi.


  FOTOĞRAF: AA
15.12.2017
Fitch Türkiye'nin 2018'de yüzde 3.9 büyümesini bekliyor

 

 

 

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz artışı kararı değerlendirildi.

Açıklamada, "Perşembe günü yapılan faiz artışı Türkiye’nin Merkez Bankasının zorlu koşullarla karşılaşıldığında hareket geçebileceğini gösteriyor. Fakat en işlevsel tarz ile değil. Daha pozitif olarak, son parasal sıkılaştırma, konjonktüre karşı teşvik sürecinin ardından mali disipline bağlılığı sergiliyor.” ifadelerine yer verildi.

Karmaşık parasal politika çerçevesinin, politika iletim mekanizmalarını baskıladığı kaydedilen açıklamada, “Yönetimsel bazı tedbirlerin takip ettiği perşembe günkü faiz artışının döviz talebi üzerinde uzun vadeli etkisi olabilir, kredi büyümesini yavaşlatabilir. Fakat bu durum TCMB’nin faiz artışlarından sakındığı izlenimi veriyor.” değerlendirmesine yer verildi.

Türkiye’nin “B” kategorisinde değerlendirilen ve 2017 yılında çift haneli enflasyona sahip iki ülkeden biri olduğu belirtilen açıklamada, yüksek enflasyonun cari açığın genişlediği ve küresel finansal koşulların sıkılaştığı bir dönemde iç tasarrufların gelişmesini engellediği vurgulandı.

Pazartesi günü açıklanan verilere göre ekim ayında cari açığın geçen yıla kıyasla iki katından fazla yükseldiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Geniş baz etkisinin desteğiyle çok güçlü gelen üçüncü çeyrek büyümesinin ardından 2017 yılında Türkiye’nin ekonomik büyümesi, projeksiyonumuzun üzerinde olacak gibi görünüyor. Buna rağmen teşviklerin geri çekilmesiyle ekonomik büyümenin 2018 yılında yavaşlamasını bekliyoruz. Bu yüzden 2018 yılına ilişkin tahminimizi yüzde 3,9’a çektik.”

Türkiye’nin mali disiplini sürdürmek konusundaki kararlılığına vurgu yapılan açıklamada, “2019 seçimleri öncesinde 2018 yılında planlanan mali sıkılaştırma, otoritelerin bu yılki mali gevşemenin ardından mali disiplini sürdürmeye istekli olduğuna işaret ediyor. Türkiye’nin mali borç ölçütleri “BB” ve “BBB” kategorisinin medyanlarının üzerinde. “ifadelerine yer verildi.

Parasal sıkılaştırmanın 2018 yılında bütçe açığını azaltabileceği belirtilen açıklamada, “Son politika eylemlerinin, ekonomik politika yönetim tahminlerimizle geniş çapta uyumlu olduğunu düşünüyoruz. Bu durum, dış finansmanın Türkiye’nin kredi profiline ve mali gücüne ilişkin kilit zayıflık olduğuna dair uzun süredir sahip olduğumuz görüşü vurguluyor." değerlendirmesinde bulunuldu.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Öz değerlere geri dönüş
 
Fortune 500 listesinin lideri TÜPRAŞ
 
Doğan grubu hisseleri sert yükseldi

Petrol Ofisi'nin satışı tamamlandı
 
Maximum Mobil ile Petrol Ofisi’nde Öde-Geç uygulaması
 
Petrol Ofisi için resmen başvuruldu
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X