Anasayfa PİYASALAR Fed toplantısı başlıyor, dolar/TL yatay
PİYASALAR - 19 Mart 2019

Fed toplantısı başlıyor, dolar/TL yatay

Gevşek para politikası beklentisi doların gücünü zayıflatırken, endeksteki düşüşten destek bulan TL, dolar karşısında sakin seyrini sürdürüyor.

Dün 5.44-5.47 dar bandında haftaya sakin bir başlangıç yapan dolar/TL, yarınki Fed kararları öncesi dolardaki düşüşten bulduğu destekle 5.46 civarında yer alıyor. Kur, geçen pazartesiden bu yana oldukça yatay bir seyir izliyor.

Dolar, Fed’in bugün başlayacak para politikası toplantısı öncesinde değer kaybına karşı koymaya çalışıyor. ABD ekonomisinin ivme kaybettiğine yönelik sinyaller vermesi ve Fed’in yakın gelecekte daha gevşek para politikası izleyeceği beklentisi doların gücünü azaltıyor.

Kur saat 07:43’de 5.4650’de yer aldı. Aynı saatte euro/TL 6.2030 seviyesinde işlem gördü. Dolar endeksi ise yüzde 0.1 kayıpla iki haftanın dip seviyesine yakın 96.416’da bulunuyor. Endeks, 7 Mart’ta 97.710 ile üç ayın zirvesini görmesinden bu yana Fed’in gevşek para politikası yanlısı bir tutum izleyeceği beklentisiyle yüzde 1.3 değer yitirdi.

Küresel ekonomik büyümenin yavaşlama sinyalleri vermesiyle birlikte yatırımcılar ABD’deki borçlanma maliyetlerinin bundan sonraki seyri hakkında ipuçlarını görmek için Fed’in bugün başlayacak ve iki gün sürecek para politikasına odaklandı.

Yatırımcılar politika yapıcıların toplantı ardından açıklanacak olan faiz tahminlerini yakından inceleyecek. Gelecek üç yıllık döneme ait faiz tahminlerini bir araya getiren bu “nokta grafiği”nde yer alan noktaların aşağı veya yukarı doğru hareketi para politikasının yönü hakkında fikir veriyor.

Yatırımcılar ayrıca Fed’in bilançosunda bulunan yaklaşık 3.8 trilyon dolar değerindeki menkul kıymeti nasıl elden çıkaracağını gösteren ayrıntılı bir plan açıklamasını bekliyor.

İlginizi Çekebilir

ABD’de Endeksler Düşüşle Açıldı

Açılışın ardından Dow Jones endeksi yüzde 0,27 azalışla 27.146,06 puan, S&P 500 endeks…