Anasayfa TEKNOLOJİ Facebook enerjisini ‘yenilenebilirden’ karşılayacak
TEKNOLOJİ - 10 Temmuz 2015

Facebook enerjisini ‘yenilenebilirden’ karşılayacak

Facebook'tan, 2018 yılına kadar binalarında kullanılan enerjinin yarısını yenilenebilir enerjiden karşılamayı hedeflediği belirtti.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’tan, 2018 yılına kadar binalarında kullanılan enerjinin yarısını yenilenebilir enerjiden karşılamayı hedeflediği bildirildi.

Facebook’un internet sayfasında yer alan basın açıklamasında, yenilenebilir enerji konusunda atılacak adımlara yer verildi.

Açıklamada, Facebook’un 2018 yılına kadar şirketleri bünyesinde tüketilen enerjinin yüzde 50’sini yenilenebilir enerjiden karşılamayı hedeflediği belirtildi. Şirket, ABD’nin Teksas eyaletinde yeni inşa edilecek veri merkezinin tüm enerji ihtiyacını da yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamayı planladıklarını duyurdu.

Konu ile ilgili Facebook hesabından açıklama yapan şirketin kurucusu Mark Zuckerberg de şirketin beşinci veri merkezi olacak Teksas’daki tesisin, enerji ihtiyacını 200 megavatlık rüzgar türbinlerinden karşılayacağını ve ihtiyaç fazlası elektriğin eyaletteki şebekeye aktarılacağını bildirdi. 

Tesisin inşaatına başladığını ve 2016 sonunda hizmete gireceğini belirten Zuckerberg, en gelişmiş veri merkezi olmasının yanında enerji verimliliği açısından dünyanın en verimli binası olacağını kaydetti. Zuckerberg, binanın 3 yılda sağlayacağı enerji tasarrufunun 2 milyar dolardan fazla olacağını belirtti.

Daha önce Google ve Apple gibi şirketler de enerji ihtiyaçlarını yenilenebilir enerjiden karşılayacaklarını açıklamışlardı.

İlginizi Çekebilir

Dev şirket 1,000 kişiyi işe alacak

Facebook, İrlanda’nın başkenti Dublin’de yer alan ve Meath ve Cork bölgelerind…