Anasayfa PİYASALAR Erdoğan’dan Borsa İstanbul talimatı
PİYASALAR - 20 Şubat 2018

Erdoğan’dan Borsa İstanbul talimatı

Borsa İstanbul Başkanı Karadağ, "2018 yılı içinde Cumhurbaşkanımız Borsa İstanbul'un halka arzının bitirilmesi talimatını verdi." dedi.

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Borsa İstanbul’un halka arzının 2018 yılı içinde gerçekleştirilmesini istediğini söyledi.

Karadağ, “Cumhurbaşkanımız, borsanın yüzde 25’inin halka arzının bu yıl yapılması talimatını verdi” dedi ve ekledi: “2018 2. çeyrek finansallarımızla beraber borsamızın halka arzını istiyoruz”
Karadağ konuşmasında, bu yılki halka arzlara gelen yatırımcı sayısının 14 bin 183 olduğu bilgisini de verdi.

Borsa İstanbul Başkanı Karadağ’ın açıklamaları şöyle:
*Halka arzları ortak satışı şeklinde değil de, ortakların rüçhan haklarının kısıtlanarak şirketlere fon girişini hedefliyoruz
*Bankalar zaten yoğun kredi vermiş durumdalar; biz bu seneki halka arzlarda bu yöntemle kredi ve faiz oranlarındaki şişkinliği alabileceğimizi düşünüyoruz
*Özel sermaye fonları tarafının da daha fazla destekleniyor olması lazım, ölçeğini yakalamış firmaları halka arza teşvik etmeye devam edeceğiz.
*EBRD başkanı geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı ile görüştü, halka arz da gündeme geldi.
*En uygun zaman geldiğinde (‘da) halka arzı planlıyorduk, o görüşmede Cumhurbaşkanı halka arzın 2018’de bitmesi talimatını verdi.
*Şu anki hedefimiz 2018 ikinci çeyrek finansallarımızla beraber halka arzımızı yapmak olacak.

İlginizi Çekebilir

Borsadaki bankaların kârı ilk çeyrekte yüzde 20 azaldı

Borsa İstanbul’da işlem gören 10 mevduat bankasının net kârı, bu yılın ilk çeyreğind…