Anasayfa ‘Dünyanın en büyük maden şirketleri 10 milyar dolar kaybedebilir’
23 Kasım 2015

‘Dünyanın en büyük maden şirketleri 10 milyar dolar kaybedebilir’

CDP'nin yaptığı çalışmaya göre, dünyanın en büyük 11 madencilik şirketi, 10 milyar dolar kaybetme riski ile karşı karşıyalar.

İngiltere merkezli bağılız bir kurum olan CDP’nin yaptığı çalışmaya göre, dünyanın en büyük 11 madencilik şirketi, Paris’te gelecek hafta başlayacak Global İklim Zirvesi’nde karbon fiyatlamasının sıkılaştırılması yönünde bir karar alınması halinde karlarından toplam 10 milyar dolar kaybetme riski ile karşı karşıyalar.
     
Toplam varlımları 95 trilyon dolara ulaşan kurumsal yatırımcılara tavsiyede bulunan CDP, 11 madencilik şirketinden emisyon azaltım hedeflerini gözden geçirmelerini, stres testi yapmalarını ve karbon salınımına yönelik düzenlemelerde sıkılaştırmaya hazırlanmalarını önerdi. 
     
CDP’nin çalışmasına göre karbon fiyatı 50 dolar/ton olduğunda 11 şirketin 10 milyar dolar, toplam karlarının yüzde 15’ini kaybedecekleri öngörülüyor.
     
BHP Billiton Eylül ayında hazırladığı kendi raporunda karbon fiyatının artması halinde 2030’a kadar değerinin yüzde 2’sini kaybedeceği tahminine yer vermişti. 

İlginizi Çekebilir

Almanya son taşkömürü madenini kapattı

Almanya faaliyette bulunan son kömür madenini kapatıyor. 200 yıldır varlığını sürdüren ve …