Anasayfa PİYASALAR Draghi, Euro’nun hızını kesti
PİYASALAR - 14 Mart 2018

Draghi, Euro’nun hızını kesti

AMB Başkanı Mario Draghi'nin açıklaması euroyu 1,24'ün altına sürükledi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, enflasyonda artışın hedefe ilerlediğine dair daha fazla kanıt görmek istedğini söyledi, euro düştü.
Draghi, “Enflasyondaki gidişata güvensek de hedefe doğru ilerlediği noktasında daha fazla kanıt görmeliyiz.” dedi.
Ayrıca Draghi, doğrudan euroyu hedef alarak “Eurodaki güçlenme enflasyona baskı yapabilir. Döviz piyasasında yaşanan hareketler risk oluşturuyor.” dedi.
Enflasyon konusunda geçmişte olduğundan daha güvenli olduklarını belirten Draghi, risk ve belirsizliklerin de sürdüğünü ifade etti.
Başkan Draghi, “Para politikası sabırlı, kalıcı ve ihtiyatlı olmaya devam edecek. Politikamız öngörülebilir kalacak.” dedi.

EURO DÜŞTÜ
Draghi’nin konuşması öncesi 1,24’ün üzerindeki Euro/Dolar 1,2364’e kadar düştü. Dolarda Washington’daki siyasi gelişmeler kaynaklı küresel zayıflık euroyu yukarı yönde destekliyor.
Draghi, Ocak ayı AMB toplantısı ardından yaptığı açıklamalarda da eurodaki dalgalanmanın belirsizlik yarattığına dikkat çekmişti.
Bankanın yetkileri de son dönemde benzer endişeleri farklı tonlarda dile getiriyor. Geçtiğimiz haftalarda AMB Yönetim Kurulu üyesi Jan Smets, “Euronun güçlü olması dikkat çekici bir durum” dedi. AMB Başkan Yardımcısı Vitor Constancio ise tüm bunlardan önce, “Ekonomik temellerle uyumlu olmayan ani hareketlerden endişeliyim” açıklamasında bulunmuştu.

İlginizi Çekebilir

AB İtalya’dan bir Yunanistan Çıkartabilir mi?

Bu satırları yazdığım sırada AB Komisyonu ve İtalya arasında bütçe hedefleri nedeni ile ci…