Draghi, Euro'nun hızını kesti

AMB Başkanı Mario Draghi'nin açıklaması euroyu 1,24'ün altına sürükledi.


  FOTOĞRAF: ARŞİV
14.03.2018
Draghi, Euro'nun hızını kesti

 

 

 

 

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, enflasyonda artışın hedefe ilerlediğine dair daha fazla kanıt görmek istedğini söyledi, euro düştü.
Draghi, "Enflasyondaki gidişata güvensek de hedefe doğru ilerlediği noktasında daha fazla kanıt görmeliyiz." dedi.
Ayrıca Draghi, doğrudan euroyu hedef alarak "Eurodaki güçlenme enflasyona baskı yapabilir. Döviz piyasasında yaşanan hareketler risk oluşturuyor." dedi.
Enflasyon konusunda geçmişte olduğundan daha güvenli olduklarını belirten Draghi, risk ve belirsizliklerin de sürdüğünü ifade etti.
Başkan Draghi, "Para politikası sabırlı, kalıcı ve ihtiyatlı olmaya devam edecek. Politikamız öngörülebilir kalacak." dedi.

EURO DÜŞTÜ
Draghi'nin konuşması öncesi 1,24'ün üzerindeki Euro/Dolar 1,2364'e kadar düştü. Dolarda Washington'daki siyasi gelişmeler kaynaklı küresel zayıflık euroyu yukarı yönde destekliyor.
Draghi, Ocak ayı AMB toplantısı ardından yaptığı açıklamalarda da eurodaki dalgalanmanın belirsizlik yarattığına dikkat çekmişti.
Bankanın yetkileri de son dönemde benzer endişeleri farklı tonlarda dile getiriyor. Geçtiğimiz haftalarda AMB Yönetim Kurulu üyesi Jan Smets, "Euronun güçlü olması dikkat çekici bir durum" dedi. AMB Başkan Yardımcısı Vitor Constancio ise tüm bunlardan önce, "Ekonomik temellerle uyumlu olmayan ani hareketlerden endişeliyim" açıklamasında bulunmuştu.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Faiz artışı JPMorgan'ı TL konusunda ikna etmedi
 
Piyasanın büyük isimlerinden 'kısa vade' uyarısı
 
Yabancı kurumlar TCMB'den ne bekliyor?

Goldman Sachs ve JP Morgan'dan erken seçim değerlendirmesi
 
JPMorgan Türk Lirası'ndaki tavsiyesini korudu
 
'Ticaret savaşı dünya ekonomisi için en büyük tehdit'
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X