Anasayfa PİYASALAR Dolar/TL 4,65’i gördü
PİYASALAR - 13 Haziran 2018

Dolar/TL 4,65’i gördü

Piyasaların gözü akşam açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) kararına çevrildi. Karar öncesi 4,60'ın üzerine çıkan dolar/TL 4,65'e kadar yükseldi.

Euro/TL de 5,40’ı aşması sonrasında 5,45 civarında seyrediyor.  Euro da 5,47’nin üzerini gördü.

Fed’in saat 21.00’de açıklayacağı kararında politika faizini 25 baz puan artırmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Mart ayından sonra yapılacak olan yılın ikinci faiz artışından çok önümüzdeki dönemde para politikasındaki sıkılaştırmanın nasıl olacağına ilişkin ipuçlarına bakılacak. 

Fed yetkilileri tarafından yapılan mart ayı tahminlerine göre politika faizinin yıl sonunda yüzde 2.1 olması öngörülüyor. Bu da bu yıl üç kez faiz artışı yapılacağına işaret ediyor. Bunda bir değişikliğe gidilmesi kurun yönünde belirleyici olacak.
Piyasaların bir diğer odak noktası Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yarınki kararı olacak. Euro, ECB’nin varlık alım programını durduracağını açıklayacağı spekülasyonlarıyla birlikte geçen hafta 1,1840 doları görmüştü.
Analistler, teknik açıdan dolar/TL’de 4,55-4,65 bandının öneminin arttığını, bu seviyelerin kırılması durumunda kırılma yönüne doğru hareketin ivme kazanabileceğini söyledi.

İlginizi Çekebilir

Dolar 6 lira üzerinde direniyor, gözler MB rezevlerinde

Kamu bankalarının döviz satışı, fonlama maliyetindeki artış ve döviz alımına getirilen bin…