Doğalgaz arzında depolama garantisi

Ek yatırımlarla, gaz depolama ve LNG alanlarında orta vadede günlük 171 milyon metreküplük yeni kapasite oluşturulacak.


  FOTOĞRAF: AA
16.02.2017
Doğalgaz arzında depolama garantisi

Türkiye'nin ulusal sisteme verebileceği günlük doğalgaz kapasitesinin 5 yıllık orta vadede 171 milyon metreküplük artışla 400 milyon metreküpe ulaşması planlanırken, bu dönemde Tuz Gölü depolama tesisi ve LNG terminallerindeki kapasite genişletme çalışmaları ile ikinci yüzer LNG santralinin devreye alınması artan doğalgaz talebine karşı garanti sağlayacak.

AA muhabirinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı projeksiyonlarından derlediği bilgilere göre, Türkiye'nin mevcut durumda ulusal şebekesine geçen yıl sonu İzmir Aliağa'da devreye giren yüzer LNG gemisi (FSRU) ile 223 milyon metreküp doğalgaz verilebiliyor.

Söz konusu miktarın, gelecek 5 yıllık dönemde yapılacak yeni çalışmalarla toplamda günlük 400 milyon metreküpe kadar çıkarılması hedefleniyor.

İlk etapta, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'ye (BOTAŞ) ait ikinci bir yüzer LNG gemisi bu yıl sonuna kadar devreye alınarak, sisteme günlük 20 milyon metreküp ek doğalgaz vermesi sağlanacak.


İkinci FSRU Tarsus veya Saros'a yanaşacak
Söz konusu gemi, Akdeniz'de Tarsus veya Trakya bölgesindeki Saros limanlarından birine yanaştırılarak, ulusal şebeke sistemine gaz basılacak.

Öte yandan, İzmir Aliağa'da Egegaz LNG terminalinin günlük gaz basma kapasitesi de bu yıl içinde 24 milyon metreküpten 40 milyon metreküpe çıkarılacak.

Silivri yıllık 5 milyar metreküpe çıkacak
Halen doğalgaz depolama kapasitesiyle sisteme günlük 25 milyon metreküp seviyesinde gaz sağlayabilen Silivri Doğalgaz Depolama tesisinin yıllık depolama kapasitesi 2020 yılında 2,3 milyardan 5 milyar metreküpe ulaşacak.

Tuz Gölü gaz deposunda genişletme 2022'de tamamlanacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yaptığı Tuz Gölü Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisi ise ilk etapta 550 milyon metreküp çalışma gazı kapasitesine sahip olacak. Bu miktar, tesiste yapımı tamamlanan 6 suni mağarada depolanırken, 6 yeni suni mağaranın daha işlemlerinin bitirilmesiyle toplam çalışma gazı kapasitesi 1 milyar metreküpe çıkacak.

Tesis, 2020 olarak öngörülen tarihte tam kapasite olarak faaliyete geçtiğinde sisteme günlük 44 milyon metreküp doğalgaz verilebilecek.

Depolamada 171 milyon metreküplük yeni kapasite
Türkiye'nin mevcut durumda 223 milyon metreküp olan günlük kapasitesi, doğalgaz depolama ve LNG alanında yapılacak yeni yatırımlarla, böylece ilk etapta bu yıl 41 milyon metreküp olmak üzere orta vadede aşama aşama eklenecek toplam 171 milyon metreküple 394 milyon metreküpe ulaşacak.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

YSK'dan Digitürk kararı
 
Digiturk bazı TV kanallarını yayından çıkardı
 
Samanyolu Bank Asya hisse satışı için başvurdu

Gül'den Pensilvanya açıklaması: Kapandı o işler
 
'MOSSAD işbirliğini göremiyorlarsa yazıklar olsun'
 
‘Yasa dışı dinleme’ soruşturmasında 4 polis serbest
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X