En etkin 50 CHRO


HABER: ŞULE LALELİ
1 / 53
  Sonraki FotoğrafFortune Türkiye ve DataExpert işbirliğinde gerçekleştirilen “En Etkin 50 CHRO” araştırmasına katılan İK profesyonellerinin performansı, farklılaşan İK’nın geldiği noktayı gösteren önemli bir kaynak. Şirketlerin odağında artık insan var. Rekabette öne çıkmak isteyen şirketler farkı insanla yaratacaklarını düşünüyor. Bu görüşün taraftar toplaması şirketlerde radikal bir değişim başlattı.

İK departmanları şirketlerin en önemli karar mekanizmalarından biri. Neredeyse İK’da devrim yaşanıyor. Devrimi doğuran iş dünyasının yaşadığı temel değişimler. İK uzmanları her zamankinden daha önemli olan rollerinin farkında. İK’nın Türkiye’de geldiği noktayı DataExpert Kurucu Ortağı Yasin Altunkaya, “KOBİ’lerin büyümesi ve organize hale gelmesi, dünyada ve ülkemizdeki birleşme ve satın almalar Türk iş dünyasında bireylerin çalışma şekillerinin ve organizasyonların değişmesini zorunlu kıldı” diye açıklıyor. Türkiye’de oldukça genç bir fonksiyon olan İK’nın geçmişi 30 yıla yakın. Aradan geçen sürede iş dünyasının edinmesi gereken önemli formülün öne çıktığı görüşünde olan Altunkaya bunu, “Nitelikli insan, rekabette avantaj yaratan yenilikçi üretim ve iletişim” sözleriyle açıklıyor. Yeni ekonominin gerçeklerinden biri olan bu formül, moda deyimlerle departman oluşturmanın çok ötesindeki gerçeği işaret ediyor. Bu değişimlerin etkilerini İK departmanlarının rolündeki değişikliklerde de görebilmek mümkün. İK departmanları sadece mevcut ekiplerin yönetimi haricinde, olası yeteneklerin organizasyona kazandırılması ve hatta pazardaki yeteneklerin yönetilmesi üzerine yoğunlaşıyor.

Altunkaya, “Bu sebepler doğrultusunda artık İK birçok organizasyon içerisinde üst düzey yönetim pozisyonu haline dönüşmekle kalmayıp, şirket stratejisinde etkin konuma sahip” diyerek İK’nın önemini bir kez daha vurguluyor.

İşte DataExpert ve Fortune işbirliğiyle hazırlanan “En Etkin 50 CHRO” listesinde yer alan, Türkiye iş dünyasının başarılı isimleri…
 


Etiketler:
CHRO , 

 

 
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X