Çinli madenciden Sırbistan’a dev yatırım

Çin’in altın ve bakır maden işletmecisi Zijin Mining Sırbistan’daki büyük bir bakır madenine yaklaşık 1,4 milyar dolarlık yatırım yaptı.


HABER: LES ECHOS
  FOTOĞRAF: ARŞİV
7.09.2018
Çinli madenciden Sırbistan’a dev yatırım

Zijin Mining bu satın almayla, şimdiye kadar var olmadığı son kıta Avrupa’ya da ayak basmış oldu. 25 yıl önce kurulan ve 2003 yılında Hong Kong borsasına kote olan Çinli maden işletmecisi dünyanın her yerine yatırım yapıyor. Yatırımlarına Kırgızistan, Tacikistan ve Rusya’dan başladı. 2012 yılından beri Avustralya’da ve 2015’ten beri de Papua Yeni Gine’de maden sahibi.
Zijin Mining aynı şekilde Güney Amerika’da, Peru’da ve Afrika’da da projeler geliştiriyor. 2015 yılında Kuzey Kore’ye de girdi. Grubun aynı zamanda Gana ve Tanzanya’da altın madeni portföyünü de büyütmek istediği biliniyor.
Zijin Mining aslında Çin’i hem karadan hem de denizden Avrupa’ya bağlama projesi olan ve jeopolitik önemiyle dünyanın gündemine oturan “Tek Kuşak Tek Yol” projesinin önemli ayaklarından biri. Çinli grup 2022 yılında altın, bakır ve çinkoda dünya lideri olmayı hedefliyor.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Trump, 'ABD'ye askeri ve ticaret alanda adil davranılmalı'
 
Ünlü yıldızların milyon dolarlık evleri kül oldu
 
ABD seçimleri piyasaları nasıl etkiledi?

Rusya, ABD'nin yeni yaptırımlarına hazırlanıyor
 
ABD Kongresi ara seçimlerinde ilk sonuçlar belli oldu
 
Jack Ma: 'Kimse serbest ticareti durduramaz'
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X