Çin'de banka kredilerine düzenleme geliyor

Çin'de bankacılık düzenleme kurumundan bankaların özel şirketlere yönelik kredilerine düzenleme geliyor


  FOTOĞRAF: ARŞİV
9.11.2018
Çin'de banka kredilerine düzenleme geliyor

Çin Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komisyonu Başkanı Guo Shuqing, Çin'in büyük bankalarının özel şirketlere yönelik kredilerini artırarak yeni kurumsal kredilerin en az üçte birine çıkarmayı hedeflediğini belirtti.
Çin ve Hong Kong banka hisse senetleri, haberin ardından geri çekildi.
Guo'nun açıklaması, yetkililerin Çin'de kredi almakta sıklıkla zorluk çeken kamu dışı şirketlerin fonlama imkanlarının iyileştirilmesine dair son çaba oldu.
Guo'nun Financial News ile gerçekleştirdiği mülakatına göre küçük ve orta ölçekli bankalar için hedef yeni kurumsal kredilerin üçte ikisi seviyesinde bulunuyor.
Guo, üç yıl içerisinde yeni kredilerin en az yarısının özel sektöre aktarılmasını istiyor.
Bankaların kamu dışı şirketlere verdiği kredilerin toplam kredilere oranı eylül sonu itibarıyla dörtte birden daha azdı.
Finansal regülatörlerin ilk kez özel şirketlerin borçlanmasıyla ilgili hedef açıklaması, önceki çabaların gerekli görülen kredi faaliyetini tetiklemediğini işaret ediyor.
Çin'de halihazırda kamu devleriyle boy ölçüşen özel sektör şirketleri, düşen hisse senedi piyasası, rekor seviyedeki şirket temerrütleri ve yavaşlayan Çin ekonomisiyle karşı karşıya bulunuyor.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Küresel piyasalar negatif seyrediyor
 
Altının muhteşem dönüşü
 
Küresel piyasalar yeni haftada merkez bankaları ve Çin'e odaklandı

Fed'den kademeli faiz artırımına devam sinyali
 
Trump: Powell'ı kovmayacağım
 
Fed Başkanı Powell faiz kararını değerlendirdi
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X