Anasayfa DÜNYA Borsada yüzde 9,500 değerlenen Çinli şirketin sırrı!
DÜNYA - 22 Mart 2019

Borsada yüzde 9,500 değerlenen Çinli şirketin sırrı!

Çinli gizemli bir şirket borsada beş yılda yüzde 9,500 oranında değerlendi. Net aktifinin 85 katına ulaşan bir değere sahip oldu. Bu bir dünya rekoru.

Hong Kong borsasında Çinli gizemli bir şirketin yüzde 9,500 oranında değerlenmesi gözlerin buraya çevrilmesine neden oldu. Şirketin adı China Ding Yi Feng (DYF). Söz konusu kuruluş borsaya kote ve kote olmayan şirketlere yatırım yapıyor ve MSCI World endeksinde, dünyadaki tüm hisseler arasında en baş döndürücü değer artışına ulaşmış bulunuyor: Beş yılda yüzde 9,500! Karşılaştırma için bir örnek vermek gerekirse, S&P 500’deki bir şirketin beş yıldaki en iyi performansı Abiomed’e ait: Hissesi yalnızca yüzde 1,159 oranında değerlendi. Netflix’inki ise sadece yüzde 505 oranında değer kazanabildi.

Çinli şirketin hissesinin neredeyse yüzde 10,000’e yakın bir oranda değerlenmesi, Hong Kong’un sermaye piyasalarını denetleyen kuruluşu Securities and Futures Commission’ın (SFC) da dikkatini çekti; Komisyon spekülatif değerle ilgili aylardır soruşturma yürütüyor. SFC nitekim DYF’nin değerini “irrasyonel şekilde yüksek” olarak değerlendirdi. Hisselerin astronomik değerlenmesi şirketin piyasa değerini de 3,65 milyar dolara taşıdı.

China Ding Yi Feng’in aşırı değerlenmesi Asya’nın en ünlü ve dünyanın önde gelen finans piyasalarından olan Hong Kong borsasıyla ilgili soru işaretleri yarattı. DYF Hong Konglu sermaye piyasaları denetçileriyle işbirliği yaptığını söyledi. Şirketin borsadaki kotasyonu halihazırda askıya alınmış durumda. DYF’nin kurucularından olan Sui Guangyi’nin finans uzmanlığı Warren Buffet ve George Soros’unkine eşdeğer görülüyor

(LES ECHOS/çev: Anahid Hazaryan)

İlginizi Çekebilir

Merkez Bankası’ndan likitide hamlesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri çe…