Borsa İstanbul'da Brunson etkisi

ABD'li rahip Brunson'ın serbest kalması ile piyasalar nefes aldı


  FOTOĞRAF: ARŞİV
12.10.2018
Borsa İstanbul'da Brunson etkisi

Türkiye’nin ana gündemini bugün ABD’li rahip Brunson’un mahkemesi oluşturdu. Brunson, 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası aldı. Yattığı süre göz önünde bulundurularak mahkeme Brunson'ı serbest bıraktı. Hakkındaki yurtdışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartı da kaldırıldı. Bu gelişme ile birlikte Borsa İstanbul tepki olarak güçlendi ancak etkisi kısa sürdü.
 
Borsa İstanbul güne yüzde 1 oranında yükselişle 95 bin 695 puandan başladı. Bir süre pozitif seyreden Borsa İstanbul saat 10:30 itibariyle sert düşüşe geçti. Yüzde 1'e yakın düşüş gösteren Borsa İstanbul banka hisselerine gelen alımla yeniden toparlandı. BİST gün ortasına yüzde 0.41 oranında yükselişle 95 bin 137 puandan girdi.
 
Banka hisselerine gelen alımla birlikte bankacılık endeksi gün ortasının ardından yüzde 4'e yakın primli seyrediyor.
 
Saat 16.50 itibariyle BİST yüzde 1.06 oranında primle 95 bin 739 puan seviyesinde işlem görüyor.
 
Açılışın ardından en düşük 93 bin 389 puan, en yüksek 97 bin 168 puan seviyesi görüldü.
 
Türkiye ekonomisi uzun sürenin ardından cari fazla verdi. 2.59 milyar dolarlık cari fazla da dolar tarafında kısmi düşüş yarattı.
 
Dolardaki yükselişin ve piyasadaki kararsızlığın ana nedeni olarak rahip Brunson öne sürülüyordu. Brunson’ın geçtiğimiz aylarda tutukluluk halinin devamının açıklanması ile birlikte dolar tarafında sert yükseliş yaşanmış, Borsa İstanbul 100 bin puanın altına gerilemişti.
 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı “Enflasyonla Topyekün Mücadele” programı kapsamına bir çok şirket katıldı ve 2 ay süre ile fiyatlarda yüzde 10 indirim yapacaklarını açıkladılar. Ekonomistler ise indirimlerin 2 ay ile sınırlı kalmasının enflasyon rakamlarına geçici rahatlama getirebileceğini ancak kalıcı çözüm olmayacağını belirtti.
 
Global piyasalara ise ABD Başkanı Donald Trump’ın Fed’e faiz öfkesi ve IMF’in küresel piyasalara ilişkin yayınladığı olumsuz rapor düşüş getiriyor. Trump, Fed’in faizi hızlı artırdığını ve bunun ekonomiye zarar verebileceğini belirtiyor. Fed ise faiz artırımlarının devam edeceği yönünde kanaat kullanıyor. IMF’in yayınladığı raporunda, hisse piyasası değerlemelerinin yüksek olduğunu, küresel büyümenin güçlü olmadığını belirtmesi piyasalar tarafından olumsuz algılandı. ABD ve Avrupa borsaları bu açıklamalarla düşüşe geçti ve uzun süredir görülmeyen dip seviyelere geriledi.
 
Analistler Borsa İstanbul için destek olarak 92 bin 200 puanı, direnç olarak ise 96 bin 700 puanı öne çıkardı.
 
DOLAR DÜŞÜŞTE
 Piyasaların merakla beklediği Brunson davası sonuçlandı.
 
FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla 35 yıl hapis istemiyle yargılanan ABD’li Rahip Andrew Craig Brunson’un duruşmasında mahkeme, kararını açıkladı. Mahkeme heyeti, Brunson’ın tahliyesine karar vererek, yurt dışına çıkış yasağını da kaldırdı. Mahkeme heyeti, ayrıca Brunson'a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası da verdi. Mahkeme Brunson'ı serbest bıraktı.
 
TL bu hafta dolar karşısında gelişmekte olan ülke para birimlerinden de daha iyi performans gösteriyor. Geçen hafta 6.20'li seviyelerden tamamlayan dolar/TL hafta boyunca aşağı yönlü bir seyir izledi. Bankacılar küresel piyasalarda sert satış baskısının da yaşandığı bu hafta dolar/TL'deki düşüş sürecini Türkiye-ABD arasındaki gerginliğin azalabileceği beklentilerine bağladılar.
 
Saat 16.35 itibariyle dolar 5.9052 lira seviyesinde işlem görüyor. Dolar/TL, bugün en düşük 5,8310, en yüksek 5,9866 seviyesini gördü. Euro ise 6.8342 lira seviyesinde. Euro/dolar paritesi 1.1561 seviyesinde. Gram altın 232.2 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 26.80 seviyesinde.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Casper akıllı telefonlarını Türkiye'de üretecek
 
Yerli cep gönülleri fethedecek mi?
 
Casper 2017'de yüzde 40 büyüdü

Casper VIA V10 Türkiye'de satışa çıktı
 
Casper o reklamı yayından kaldırdı
 
​Casper VIA V9 reklamına tepki yağdı
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X