Borsa İstanbul yükselişle açıldı

Borsa İstanbul güne yüzde 0.35 oranında yükselişle 97 bin 70 puandan başladı


  FOTOĞRAF: ARŞİV
10.10.2018
Borsa İstanbul yükselişle açıldı

Piyasalar tarafından beklenen“Enflasyonla Topyekün Mücadele”nin detayları belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, birçok şirketin ürün fiyatlarında asgari yüzde 10 indirim yapacağını duyurdu. 1 Ağustos’tan itibaren çekilen kredilerde ise bankalar yüzde 10 oranında faiz indirimi yapacak.
KDV iadesine ilişkin olarak ise Bakan Albayrak, hızlı davranılacağını ve ödemelerin mükelleflere yapılacağını söyledi. Ekonomistler ise indirimlerin sadece 2 ay geçerli olacak olmasından dolayı etkisinin sınırlı olacağını, piyasadaki toparlanmayı tam olarak destekleyemeyeceğini belirtti.
Borsa İstanbul güne yüzde 0.35 oranında yükselişle 97 bin 70 puandan başladı.
Haftanın en önemli beklenen haberi ise ABD’li rahip Andrew Brunson’ın durumu. 2016 yılından bu yana FETÖ ve PKK destekçisi olduğu iddiasıyla tutuklu bulunan Brunson’un davası 12 Ekim’de görülecek. ABD’nin serbest kalması için baskı uygulaması, Türk iki bakana yaptırım getirmesi, demir-çelik sektörüne ek gümrük vergisi uygulaması sonucunda ilişkilerde bozulma yaşanmıştı. ABD ve Türk heyetleri görüşme gerçekleştirmiş ancak herhangi bir olumlu-olumsuz sonuç çıkmamıştı.
Küresel piyasalarda ise dalgalanma hakim oluyor. Global ekonomideki büyüme beklentilerinin aşağı çekilmesi hisse piyasalarını olumsuz etkiliyor.
Analistler BİST için destek olarak 95 bin puanı, direnç olarak ise 98 bin 200 puanı öne çıkardı.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Volkswagen ve Ford, araçlarını Türkiye'de üretecek
 
Volkswagen Beetle üretimini durduruyor
 
İthal otomobil satışlarına kur freni

Volkswagen 300 milyon dolar ödeyecek
 
Alman otomobillerindeki emisyon skandalı yayılıyor
 
Fransa'da dizel ve benzinli araçlar kaldırılacak
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X