'Bitcoin, suç örgütlerine kapı açıyor'

Nobel Ekonomi ödüllü ABDli ekonomist Joseph Stiglitz, bitcoin hakkında açıklamalarda bulundu.


  FOTOĞRAF: ARŞİV
10.07.2018
'Bitcoin, suç örgütlerine kapı açıyor'

FİNANCİAL Newsa yaptığı açıklamada Stiglitz şöyle konuştu:
 
Şeffaf bir bankacılık sisteme yaratmaya çalışıyorsanız gizlilik temelli bir ödeme sistemini destekleyemezsiniz.
 
Bitcoin gibi bir delik açtığınızda bütün kötü aktiviteler bu delik üzerinden gerçekleşir ve hiçbir hükümet buna izin veremez.
 
Regülasyonlar hakkında ise Stiglitz, kripto para birimleri piyasalarının büyümesiyle otoritelerden yeni düzenlemelerin açıklanacağını belirtti ve ekledi: Piyasalar bir öneme sahip olduğunda otoriteler yumruklarını masaya vuracaktır.
 
Stiglitz gibi ekonomist Nouriel Roubini, Berkshire Hathaway CEO’su Warren Buffet ve Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde da daha önce Bitcoin’i suç aktivitelerine kapı açması nedeniyle eleştirmişti.
 
Kripto para birimleri piyasalarına ilişkin çeşitli ülke ve kurum geçen yıl içerisinde regülasyonlar üzerinde çalışmaya başlamıştı. Regülasyonlar kapsamında Hindistan Yüksek Mahkemesi ülke genelinde kripto para birimleri ticareti yasağı getirirken, ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) ise ICOların (Initial Coin Offering Kripto Para Birimi İlk Halka Arzı) menkul kıymetler olarak işlem görebileceğini söylemişti.
 HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Trump, 'ABD'ye askeri ve ticaret alanda adil davranılmalı'
 
ABD Kongresi ara seçimlerinde ilk sonuçlar belli oldu
 
Trump: Dünyada petrol fiyatlarının yükselmesini istemem

Apple Türkiye fiyatlarına zam yaptı
 
ABD'nin İran yaptırımlarının ikinci adımı bugün başlıyor
 
Apple hisseleri çakıldı
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X