Bill Gates’ten yeni doğum kontrol cihazına destek

Bilgiyara yaklaşımı 90'larda, milyarderlerle ilgili düşünceleri de son 10 yılda değiştiren Bill Gates, şimdi de MIT laboratuarlarını zorluyor.


HABER: Ben Geier/Anahid Hazaryan (çev.)
8.07.2014
Bill Gates’ten yeni doğum kontrol cihazına destek
Gates şimdi de doğum kontrol alanına el attı

 

 

 

 

Bill Gates bilgisayarlara yaklaşımımızı 90’larda değiştirdi. Daha sonraki on yılda da milyarderlerle ilgili düşünce biçiminizi değiştirdi. Şimdi de, bu on yıllık süre sona ermeden önce doğum kontrolüyle ilgili düşünce biçimimizi değiştirme peşinde.

Gates bir kadının deri altına yerleştirilen küçük bir çipte 16 yıllık doğum kontrol hapını depolayabilecek bir teknolojiyi destekliyor. 2018 yılında piyasada olması beklenen cihaz halen Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) geliştirilme sürecinde. Çip aktif hale getirildiğinde, günde 30 mg levornorgestrel hormonu enjekte ediyor. Doktora gitmeye gerek olmadan açılıp kapanabiliyor.

Aygıt 20x20x7 milimetre ebatında. Elektrik akımı kullanan bir mührü geçici olarak eriterek, günlük ilaç miktarının akışını sağlıyor. Gates iki yıl önce üniversite laboratuarlarına yaptığı ziyaret sırasında MIT bilim adamlarını bu proje üzerinde çalışmaya davet etmişti.
 
 HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu akşam Yıldırım'ı görevlendirecek
 
'2017 itibariyle petrol fiyatlarda artış bekliyoruz'
 
Geri Kabul Anlaşması ancak vize muafiyeti ile birlikte uygulanır

Türkiye ile Ürdün arasında iş birliği anlaşmaları imzalandı
 
'Saldırıyı gerçekleştiren canileri milletim ve hükümetim adına lanetliyorum'
 
Hekimlerin emekli aylığına zam
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X