iPad Versiyonu

Avrupa'da gazete satışları düşüyor, dijital pazar yükseliyor

Avrupa'da gazete satışları 2013'te yüzde 4 gerilerken, global ilan pazarda dijital mecraların aldığı pay ise yüzde 17'ye yükseldi.


9.7.2014
Avrupa'da gazete satışları düşüyor, dijital pazar yükseliyor

İtalya’nın Torino kentinde yapılan Dünya Gazeteler Birliği (WAN) toplantısında, dünya genelinde gazete tirajlarının düz bir çizgide seyretmesine karşın, doymuş Avrupa pazarında gerilemenin sürdüğü açıklandı. WAN-IFRA Genel Sekreteri Larry Kilman’ın açıkladığı rapora göre Avrupa’da gazete satışları 2013 yılında yüzde 4 geriledi. 5 yıllık kümülatif gerileme yüzde 22’yi buldu.

Çin, Endonezya ve Malezya'da satışlar artıyor
Kilman, orta sınıfın büyüdüğü ve geniş bant internet penetrasyonun hala düşük olduğu Çin, Endonezya ve Malezya gibi ülkelerde gazete satışlarının arttığına dikkat çekti.İlan gelirlerinin gazeteler için hayati önem taşıdığını hatırlatan Kilman, global ilan pazarında gazetelerin payının yüzde 14’e düştüğünü, dijital mecraların aldığı payın ise yüzde 17’ye yükseldiğini kaydetti. Gazetelerin kaybettikleri ilan pazarını dijital gelirlerle kapatmaya çalıştığını belirten, bu çabaların şimdilik yetersiz kaldığını, dijital ilan pazarındaki büyümenin aslan payının Google gibi şirketlere gittiğini söyledi.

Gazetelerin ilan pazarındaki payının her yıl yüzde 1 ila 2 oranında gerilemesinin beklendiğini söyleyen Kilman, bu nedenle gazete sahipleri ve yöneticilerinin iş modellerini yenilemeye odaklanmaları gerektiğini belirtti. Kilman “Hepimizin ortak sorumluluğu bu endüstriyi doğru yola sokmak. Düzenli ve yeterli gelir formülleri bulamaz ve gazetelerimize yeterli sermaye koyamazsak, toplumlara karşı görevlerimizi lerine getiremeyiz, bundan da en büyük zararı demokrasi görür" dedi.Kaynak:
Editors Weblog
İÇERİK HABERCİSİ

DÜNYA KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

Yandex ve Turkcell Google'a rakip olacak
 
Google'dan balonlu internet ağı için kritik adım
 
Google'da Trump paniği

Google, Titan projesine son verdi
 
Teknoloji devleri teröre karşı birleşti
 
Milli Piyango biletleri satışa sunuldu
DÜNYA KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

Dünya Kupası’nın şampiyonu Almanya ve Adidas
 
Bill Gates’ten yeni doğum kontrol cihazına destek
 
Vatikan’ın parası Fransız'a, imajı İngiliz'e emanet

Katar’da ilk Türk Festivali’nin ilişkileri ısıtması bekleniyor
 
"Beyaz Yakalı" suç örgütünün en ünlü 10 ismi + daha az bilinen 15'i
 
ABD bütçesi haziran ayında 70,5 milyar dolar fazla verdi
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X