Avrupa'da gazete satışları düşüyor, dijital pazar yükseliyor

Avrupa'da gazete satışları 2013'te yüzde 4 gerilerken, global ilan pazarda dijital mecraların aldığı pay ise yüzde 17'ye yükseldi.


9.07.2014
Avrupa'da gazete satışları düşüyor, dijital pazar yükseliyor

 

 

 

 

İtalya’nın Torino kentinde yapılan Dünya Gazeteler Birliği (WAN) toplantısında, dünya genelinde gazete tirajlarının düz bir çizgide seyretmesine karşın, doymuş Avrupa pazarında gerilemenin sürdüğü açıklandı. WAN-IFRA Genel Sekreteri Larry Kilman’ın açıkladığı rapora göre Avrupa’da gazete satışları 2013 yılında yüzde 4 geriledi. 5 yıllık kümülatif gerileme yüzde 22’yi buldu.

Çin, Endonezya ve Malezya'da satışlar artıyor
Kilman, orta sınıfın büyüdüğü ve geniş bant internet penetrasyonun hala düşük olduğu Çin, Endonezya ve Malezya gibi ülkelerde gazete satışlarının arttığına dikkat çekti.İlan gelirlerinin gazeteler için hayati önem taşıdığını hatırlatan Kilman, global ilan pazarında gazetelerin payının yüzde 14’e düştüğünü, dijital mecraların aldığı payın ise yüzde 17’ye yükseldiğini kaydetti. Gazetelerin kaybettikleri ilan pazarını dijital gelirlerle kapatmaya çalıştığını belirten, bu çabaların şimdilik yetersiz kaldığını, dijital ilan pazarındaki büyümenin aslan payının Google gibi şirketlere gittiğini söyledi.

Gazetelerin ilan pazarındaki payının her yıl yüzde 1 ila 2 oranında gerilemesinin beklendiğini söyleyen Kilman, bu nedenle gazete sahipleri ve yöneticilerinin iş modellerini yenilemeye odaklanmaları gerektiğini belirtti. Kilman “Hepimizin ortak sorumluluğu bu endüstriyi doğru yola sokmak. Düzenli ve yeterli gelir formülleri bulamaz ve gazetelerimize yeterli sermaye koyamazsak, toplumlara karşı görevlerimizi lerine getiremeyiz, bundan da en büyük zararı demokrasi görür" dedi.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

İlk çeyrekte hızlı büyüyen şirketler
 
Piyasalarda riskler ve fırsatlar
 
Piyasaların seçim dönemi

Seçim dönemi hisseleri
 
İstikrarlı kazanç
 
En hızlı büyüyen fonlar
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X