Anasayfa TÜRKİYE Avrupa İmar Bankası’ndan İş Bankası’na 127 milyon dolarlık fon
TÜRKİYE - 23 Aralık 2014

Avrupa İmar Bankası’ndan İş Bankası’na 127 milyon dolarlık fon

​Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, İş Bankasına tarım faaliyetleri ve enerji verimliliği yatırımları için 127 milyon dolarlık fon sağlayacak.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, İş Bankası’na tarım faaliyetleri ve enerji verimliliği yatırımları için 127 milyon dolarlık fon sağlayacak.

Banka’dan yapılan açıklamaya göre, İş Bankası’na tarım, enerji verimliliği ve kadınların önderlik ettiği iş alanlarında Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek amacıyla 127 milyon dolarlık fon sağlanacak. 

Açıklamada, küçük ve orta ölçekli işletmelerin Türkiye’nin ekonomisinde önemli bir rol oynadığı ve istihdamın yüzde 80’ini oluşturduğu belirtildi. 

Yeni kredinin İş Bankası’na 2013 yılında sağlanan 50 milyon dolarlık desteğin bir uzantısı olduğu bildirilen açıklamada, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye, Güney ve Doğu Akdeniz Finansal Direktörü Sylvia Gansser-Potts’un şu ifadesine yer verildi:

“İş Bankası aracılığıyla Bankamız finans desteğinin en çok ihtiyaç olduğu uzak bölgelerdeki küçük ve orta ölçekli işletmelere de uzanma imkanı buluyor. Yeni kredi desteğimiz aldığımız güçlü talebe bir karşılıktır. İş birliğimizi büyüttüğümüz için memnunuz.”

Açıklamada görüşlerine yer verilen İş Bankası Başkan Yardımcısı Yılmaz Ertürk de işbirliğinin güçlenmesinden memnun olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile 2010 yılından beri işbirliği içerisindeyiz. Türk ekonomisinin büyümesinde önemli rol oynayan küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesine özen gösteriyoruz. Yeni hizmetle bu alanlardaki yatırımları ve girişimleri destekleyeceğiz.” 

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası 2009’dan beri Türkiye’ye yatırım yapıyor ve İstanbul, Ankara ve Gaziantep’te ofisleri bulunuyor. Bugüne kadar Banka Türkiye’de farklı alanlardaki 130 projeye 4,5 milyar dolar yatırım yaptı.

İlginizi Çekebilir

İş Bankası’ndan ihracatçıya döviz kredisi kampanyası

Türkiye İş Bankası, ülke ekonomisini destekleme anlayışı doğrultusunda, “İhracat Döviz Kre…