Apple ürünlerine Trump zammı

Trump teknoloji devine “Ülkene dön, Çin’de değil ABD’de üret” dedi. Apple suskun kaldı ama BofA konuştu


HABER: TEKNOLOJİGUNDEM
  FOTOĞRAF: ARŞİV
11.09.2018
Apple ürünlerine Trump zammı

ABD Başkanı Donald Trump, Çin’e açtığı ticaret savaşında hedef olarak seçtiği Apple’a geçtiğimiz günlerde attığı bir Tweet’le çağrıda bulunmuş, “Ülkene dön! Mallarınızı Çin yerine ABD’de üretin. Yeni fabrikalar açmaya başlayın” demişti.  Teknoloji devinin sözcüsü ise Tweet’e karşılık bir açıklama yapmayı reddetmişti.
Dev suskun kalırken, Bank of America Merrill Lynch, Apple’ın Trump’ın dediği gibi üretimini ABD’ye toplaması halinde gelecek zammı açıkladı. BofA’ya göre iPhone fiyatları %20 artış gösterecek.
Bankanın analisti Wamsi Mohan  "Trump’ın isteğine karşılık Apple, Hon Hain ve Pegatron’dan üretimin küçük bir kısmını ABD’ye kaydırmasını isteyebilir. Ancak şuan için tarifelerden etkilenmeyen Apple üretiminin tamamını ABD’ye taşırsa işçilik maliyetlerini arttırmak için %20’lik fiyat artışına ihtiyaç duyacak” diye konuştu.
Mohan, Apple'ın  iPhone kurulumunun yüzde 10'unu ABD'ye taşıdığı senaryosunun bile,  iPhone'un ortalama satış fiyatını yüzde 8 arttıracağını söyledi. İşçi maliyetlerine değinen Mohan ABD'li bir işçinin maaşının Çinli bir işçiden 2.6 kat fazla olduğuna dikkat çekti.

 HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Telekom sektörü: Kulağı geçen boynuz
 
Turkcell CFO’su Bülent Aksu yeni ekonomi yönetiminde
 
Turkcell ve Rusya'nın internet devi Mail.ru'dan dijital iş birliği

 Turkcell'den piyasalara güven mesajı
 
'Yerli yemek kartı hayatı kolaylaştıracak'
 
'Yemek kartı' sektörüne yerli oyuncu
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X