Akıllı gözlükle bankamatiklerden para çekilebilecek

İş Bankası, akıllı gözlük aracılığıyla bankamatiklerden para çekmeye imkan tanıyan dijital uygulama geliştirdi.


2.12.2014
Akıllı gözlükle bankamatiklerden para çekilebilecek

 

 

 

 

İş Bankası, akıllı gözlük aracılığıyla bankamatiklerden para çekmeye imkan tanıyan dijital uygulama geliştirdi.
 
Dijital bankacılık alanında müşterilerine sunduğu yeniliklere giyilebilir teknolojileri de ekleyen İş Bankası’nın geliştirdiği bu uygulama, akıllı gözlük aracılığıyla bankamatiklerden kartsız ve tek tuşla para çekmeye imkan tanıyarak alanında bir ilk olarak görülüyor.
 
İş Bankası’nın Türkiye’de de akıllı gözlük ve akıllı saat gibi giyilebilir teknoloji ürünlerinin yaygınlaşacağı öngörüsüyle geliştirdiği bu uygulamada akıllı gözlük ile para çekmek için herhangi bir aktivasyon süreci gerekmiyor. Akıllı gözlük sahibi müşteriler, ana menüden sesli olarak uygulamayı açabiliyor.
 
Uygulama içerisinde ise işlemler gözlüğün kenarlarına küçük dokunuşlarla ve parmak hareketleri ile yapılabiliyor. Uygulamaya giriş yapıp çekeceği tutarı seçen kullanıcı, bankamatiklerde 9 tuşuna bastığında ekranda beliren kare kod akıllı gözlük tarafından algılanıyor ve para çekme işlemi tamamlanıyor. Uygulamanın ön yüzü uygulama şartları gereği İngilizce olup işlem yaparken anonslar ise Türkçe okunabiliyor.
 
İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, giyilebilir teknolojilerle bankacılık alanında bir ilki daha başarmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek, şunları söyledi:
 
“2009 yılında ‘Bankamatik İş Bankası’ndan neyi eksik’ sloganı ile başlattığımız yolculukta önce müşterilerimizi biyometrik özelliklerinden tanıyabilir hale gelmiştik. Şimdi de hayata geçirdiğimiz bu uygulama ile giyilebilir teknolojilerle para çekilebilmesine imkân sağlıyoruz. Bu uygulamayı İTÜ Teknokent’te Ar-Ge projeleri kapsamında bizim için geliştiren teknoloji iştirakimiz SoftTech’e çok teşekkür ediyor, mobil bankacılığın geleceği noktaları göstermesi açısından bu yeniliğimizin sektörde çok önemli bir kırılım noktası olacağını düşünüyoruz.”HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Fitch, 4 Türk bankasının kredi notunu düşürdü
 
Bankacılık sektörünün kredi hacmi arttı
 
Borsadaki bankaların aktif büyüklüğü 2,4 trilyon lirayı aştı

S&P ve Moody's Türkiye'nin notunu indirdi
 
Türk bankaları için uyarı
 
Goldman Sachs'tan Türk bankalar için kur uyarısı
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X