Akaryakıt fiyatlarına ÖTV zammı

Akaryakıt fiyatlarında yapılan ÖTV düzenlemesi ile birlikte benzin ve motorinde pompa fiyatlarına bugünden itibaren yüzde 9 fiyat artışı yansıtılacak.


  FOTOĞRAF: ARŞİV
16.08.2018
Akaryakıt fiyatlarına ÖTV zammı

Akaryakıt fiyatlarında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları yeniden düzenlendi. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile pompa fiyatları yüzde 9 zamlandı.
Sektör kaynaklarının verdiği bilgiye göre petrol fiyatlarında ya da döviz kuruna bağlı artış yaşanması halinde vergi oranlarını otomatik düşürerek pompa fiyatlarının sabit kalmasını sağlayan eşel mobil sistemi ise bugünkü zammın ardından yine devam edecek.
Konu hakkında bilgi sahibi bir sektör kaynağı, "Eşel mobil sistemi devam edecek ancak bu düzenleme, oluşan vergi kaybının bir bölümünün telafi edilmesi için yapıldı" dedi.
Sistem nedeniyle bütçeye gelen yük bugüne kadar 2 milyar liranın üzerine çıkmıştı. Toplam yükün yıllık olarak 6.5 milyar lira olması öngörülüyordu.
Bakanlar Kurulu, Mayıs ayı ortasında benzin, motorin ve oto gazda, petrol fiyatları ve döviz kuruna bağlı artış yaşanması durumunda, bu mallara uygulanan özel tüketim vergisinin (ÖTV), gerçekleşen artış kadar azaltılmasına karar vermişti.
Akaryakıt fiyatlarında eşel mobil sistemine geçildiği mayıs ayı ortasından bugüne kadar benzin ve motorinde ÖTV'den karşılanan tutar litre başına yaklaşık 90 kuruş olmuştu.
Bugün yayımlanan karara göre 95 oktan kurşunsuz benzin için daha önce litre başına 1.4920 TL olarak uygulanan özel tüketim vergisi 1.9944 TL'ye yükseltildi. Aynı kararla motorinde ÖTV litre başına 0.9049 TL'den 1.3610 TL'ye yükseltildi.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Otomobile ÖTV indirimi geldi
 
Akaryakıt fiyatlarına ÖTV zammı
 
'Duty Free' ürünlerine ÖTV istisnası

Ekonomiye 3 yeni teşvik daha
 
Akaryakıta ÖTV ayarlaması
 
Ağbal: 'Akaryakıtta ÖTV düşürülmeyecek'
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X