Anasayfa ABD ile Çin arasında 250 milyar dolarlık bir dizi anlaşma
9 Kasım 2017

ABD ile Çin arasında 250 milyar dolarlık bir dizi anlaşma

Çin Ticaret Bakanı Cong, "ABD ve Çin arasındaki 250 milyar dolarlık ticaret ve yatırım anlaşmaları, yeni bir dünya rekoru oldu" dedi.

Çin Ticaret Bakanı Cong Şan, ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin ziyareti çerçevesinde iki ülke şirketleri arasında imzalanan yaklaşık 250 milyar dolarlık ticaret ve yatırım anlaşmaları ile “yeni bir dünya rekoru kırıldığı” açıklamasını yaptı.

Trump, 13 günlük Asya turunun Japonya ve Güney Kore’nin ardından üçüncü durağı olan Çin’de Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüştü. 

İki liderin görüşmesinin ardından Çin ve ABD şirketleri arasında ticaret ve yatırım alanlarını kapsayan 250 milyar dolarlık bir dizi anlaşma imzalandı. 

Çin Ticaret Bakanı Cong, Trump’ın ilk Çin ziyaretinde imzalanan anlaşmaların liderlerin ikili ekonomik ve ticari ilişkilere verdiği önemin simgesi olduğunu söyledi.

“ABD ve Çin şirketleri, 250 milyar dolar gibi yüksek tutara ulaşan anlaşmalarla yeni dünya rekoru kırdı.” ifadesini kullanan Cong, “Kazan-kazan prensibiyle karşılıklı güven ve iş birliğinin, hem Çin hem de ABD için tek doğru seçenek olduğu” vurgusunu yaptı.

Trump, imza töreninden önce Şi ile yaptığı görüşmede, Çin ile ABD arasındaki ticaret dengesizliğine dikkati çekerek, “Ne yazık ki önceki ABD hükümetleri, iki ülke ekonomik ilişkilerinin kontrolden çıkmasına neden oldu ancak ben, ABD-Çin ticari dengesizliğini düzelterek her iki tarafın da menfaatine yönelik çalışacağım.” ifadesini kullanmıştı.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en büyük 10 savunma sanayi kuruluşu

Stockholm Peace Research Institute’un (SIPRI) raporuna göre, Amerikan savunma sanayi kurul…