​75 yaşındaki Sevinç Tuğ Windows'a ilham verdi

Torunlarını büyüttükten sonra 68 yaşında üniversiteye gitmeye karar veren Sevinç Tuğ, azmiyle Microsoft'un kahramanı oldu.


  FOTOĞRAF: MICROSOFT
25.01.2016
​75 yaşındaki Sevinç Tuğ Windows'a ilham verdi

Microsoft, Windows 10'un dünya lansmanını sosyal sorumluluk kampanyasıyla aynı anda yaparak yeni bir akım başlattı. Hedef, hayallerinin peşinden koşarak fark yaratan insanların hikâyelerini bu yeni sürümle dünyaya duyurmasıydı. Kampanya Türrkiye'de de büyük ilgi gördü ve birbirinden etkileyici hikâyeler paylaşıldı.

ONunla Harikasın adındaki yarı��maya Türkiye'den 100 kişi katıldı. "Windows 10'un lansmanında bir ünlü değil, hayatını değiştirenler olsun istedik" diyen Şener, ilk üçe giren videolar arasında dikkat çeken profiller olduğunu söylüyor. Torunlarını büyüttükten sonra lise yıllarındaki üniversite hayaline kaldığı yerden devam eden ev hanımı Sevinç Tuğ da bunlardan biri.

BİRİNCİ OLDU
Mimar olmak isterken evlendiği için bu hayalini gerçekleştiremeyen Tuğ, eşinin ölümünden sonra boşlukta kaldığını anlatıyor. "Çocukları, hatta torunları büyütmüştüm. Eşimin ardından çok büyük yalnızlık çektim. Üniversiteye gitmek içimde uhdeydi. Torunuma söyledim ve hazırlanmaya başladım" diyen Sevinç Hanım, ilk denemede tekstil tasarım bölümünü kazandığında ise 68 yaşındaymış.

1 MİLYON KİŞİ İZLEDİ
Tuğ, teknolojiyle de yakından ilgili. Windows 10'un yarışmasına gönderdiği videoda şöyle diyor: "Bölümü birincilikle bitirdim. Şimdi ikinci anadal için sınava hazırlanıyorum." 1 milyon kişinin izlediği video yarışmasında ilk 3'e giren isimlerden biri de Microsoft Türkiye'ye yazılım geliştirme uzmanı olarak girmeyi başaran görme engelli Hasan Özdemir. Mahallesindeki bilgisayar tamircisinden format indirmeyi öğrenen Özdemir, birçok dernek ve kursa kayıt olarak kendini geliştirmiş. 17 yaşında Türkiye'nin ilk opera bestecisi olan Murat Ömür Tuncer ise hayallerinin peşinden koşarak Kanada'da konser vermiş.

ÖĞRETMENLERE DESTEK
Microsoft Türkiye, Harikalar Yaratan Öğretmenler projesi ile teknolojiyi kullanarak farklı eğitim modülleri geliştiren öğretmenleri keşfedip, ödüllendiriyor. 300 kişinin başvurduğu yarışmada 5 öğretmen seçilecek. Kadir Şener, kurulum çalışmaları süren Microsoft Vakfı'nın odak noktasında kadın, engelli ve girişimci gençler olacağını söylüyor.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

'Müşteri odaklı değil, müşteri tutkulu şirketiz'
 
Uber, sürücü ordusuyla büyüyor
 
En Etkin 50 CMO Araştırması açıklandı

İK'da bugün, yarın, gelecek
 
Zorlu: 'Yurtdışı operasyonlarda büyüyoruz'
 
Özilhan: 'Anadolu’yu dünyaya, dünyayı Anadolu’ya bağlıyoruz'
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X