Fortune Dergisi Eylül 2017 Kapağı

S&P'den not açıklamaları

luslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Hırvatistan, Slovenya ve Sırbistan'a dair kredi notu ve görünümlerini açıkladı.


HABER: AA
  FOTOĞRAF: AA
17.12.2016
 S&P'den not açıklamaları

 

 

 
S&P'den yapılan yazılı açıklamada, Hırvatistan'ın yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun "BB" seviyesinde korunduğu, görünümünün ise "negatif"ten "durağan"a yükseltildiği bildirildi.

Açıklamada, siyasi çalkantılara rağmen turizm ve iç talep sayesinde Hırvatistan'ın ekonomisinde büyümenin hızlandığı vurgulandı.

Büyümeye dair olumlu gelişmeler doğrultusunda Hırvatistan'da bütçe açığının beklenenden hızlı düştüğüne dikkat çekilen açıklamada, ülke ekonomisinin bu sene büyüme beklentisinin de yüzde 1,7'den yüzde 2,7'ye revize edildiği belirtildi.

Açıklamada, Hırvatistan ekonomisinin 2017'de yüzde 2,5 ve 2018'de yüzde 2,3 büyümesinin beklendiği kaydedildi. 
- Slovenya
S&P, Slovenya'nın yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun "A" seviyesinde korunduğunu, görünümünün ise "durağan"dan "pozitif"e yükseltildiğini duyurdu.

Slovenya'ya dair açıklamada, ülke ekonomisinin yakaladığı güçlü büyümenin 2017-2019 yıllarında sürmesinin beklendiğine değinilerek, bu dönemde ülkede kamu borcunun gayrisafi yurt içi hasılaya oranının azalmaya devam etmesinin öngörüldüğü ifade edildi. 

Açıklamada, Slovenya ekonomisinin bu yıl yüzde 2,5; gelecek sene yüzde 2,7 ve 2018'de de yüzde 2,4 büyümesinin öngörüldüğü bildirildi. 

- Sırbistan
S&P ayrıca, Sırbistan'ın yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun "BB-" seviyesinde korunduğunu, görünümünün ise "durağan"dan "pozitif"e yükseltildiğini açıkladı. 

Sırbistan'a dair açıklamada, ülkeye gelen yabancı sermaye sayesinde ekonominin bu yıl yüzde 2,7 büyüme kaydetmesinin, cari açığın gayrisafi yurt içi hasılaya oranının da yüzde 4'ün altına inmesinin tahmin edildiği vurgulandı.

S&P, Sırbistan ekonomisinin 2017'de yüzde 2,7; 2018'de de yüzde 2,6 büyümesini öngörüyor.
 
 HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 


BENZER HABERLER

S&P, Venezuela için 'tercihli temerrüt' ilan etti
 
JCR, Türkiye'nin kredi notunu teyit etti
 
S&P/Gill: Enflasyon bu yıl yüzde 10.8, 2018'de yüzde 7.9 olur

IMF'den Sırbistan ekonomisine övgü
 
S&P, Türkiye'nin kredi notu ve görünümünü korudu
 
Ekonomistler, S&P'den değişiklik beklemiyor
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X