iPad Versiyonu

S&P'den not açıklamaları

luslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Hırvatistan, Slovenya ve Sırbistan'a dair kredi notu ve görünümlerini açıkladı.


HABER: AA
  FOTOĞRAF: AA
17.12.2016
 S&P'den not açıklamaları

 
S&P'den yapılan yazılı açıklamada, Hırvatistan'ın yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun "BB" seviyesinde korunduğu, görünümünün ise "negatif"ten "durağan"a yükseltildiği bildirildi.

Açıklamada, siyasi çalkantılara rağmen turizm ve iç talep sayesinde Hırvatistan'ın ekonomisinde büyümenin hızlandığı vurgulandı.

Büyümeye dair olumlu gelişmeler doğrultusunda Hırvatistan'da bütçe açığının beklenenden hızlı düştüğüne dikkat çekilen açıklamada, ülke ekonomisinin bu sene büyüme beklentisinin de yüzde 1,7'den yüzde 2,7'ye revize edildiği belirtildi.

Açıklamada, Hırvatistan ekonomisinin 2017'de yüzde 2,5 ve 2018'de yüzde 2,3 büyümesinin beklendiği kaydedildi. 
- Slovenya
S&P, Slovenya'nın yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun "A" seviyesinde korunduğunu, görünümünün ise "durağan"dan "pozitif"e yükseltildiğini duyurdu.

Slovenya'ya dair açıklamada, ülke ekonomisinin yakaladığı güçlü büyümenin 2017-2019 yıllarında sürmesinin beklendiğine değinilerek, bu dönemde ülkede kamu borcunun gayrisafi yurt içi hasılaya oranının azalmaya devam etmesinin öngörüldüğü ifade edildi. 

Açıklamada, Slovenya ekonomisinin bu yıl yüzde 2,5; gelecek sene yüzde 2,7 ve 2018'de de yüzde 2,4 büyümesinin öngörüldüğü bildirildi. 

- Sırbistan
S&P ayrıca, Sırbistan'ın yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun "BB-" seviyesinde korunduğunu, görünümünün ise "durağan"dan "pozitif"e yükseltildiğini açıkladı. 

Sırbistan'a dair açıklamada, ülkeye gelen yabancı sermaye sayesinde ekonominin bu yıl yüzde 2,7 büyüme kaydetmesinin, cari açığın gayrisafi yurt içi hasılaya oranının da yüzde 4'ün altına inmesinin tahmin edildiği vurgulandı.

S&P, Sırbistan ekonomisinin 2017'de yüzde 2,7; 2018'de de yüzde 2,6 büyümesini öngörüyor.
 
 


İÇERİK HABERCİSİ

DÜNYA KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

New York borsası yükselişle kapandı
 
Fitch, Azerbaycan ve Yunanistan'ın kredi notlarını korudu
 
Moody’s Rusya’nın görünümünü “durağan”a çevirdi

Gedikli: Nisandan sonra not artacak
 
Fitch'e rağmen TL bir haftada yüzde 5 kazandırdı
 
New York borsası yükselişle kapandı
DÜNYA KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

Avrupa'da gazete satışları düşüyor, dijital pazar yükseliyor
 
Katar’da ilk Türk Festivali’nin ilişkileri ısıtması bekleniyor
 
Bill Gates’ten yeni doğum kontrol cihazına destek

ABD bütçesi haziran ayında 70,5 milyar dolar fazla verdi
 
"Beyaz Yakalı" suç örgütünün en ünlü 10 ismi + daha az bilinen 15'i
 
Vatikan’ın parası Fransız'a, imajı İngiliz'e emanet
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X