Yılın iş insanları 2017

Parfüm ithalatında ilave gümrük vergisi uygulanacak

Parfüm, şampuan, deodorant, diş macunu gibi ürünlerin aralarında yer aldığı eşyaların ithalatında yüzde 17-25 arasında ilave gümrük vergisi alınacak.


HABER: AA
  FOTOĞRAF: AA
11.01.2017
 Parfüm ithalatında ilave gümrük vergisi uygulanacak

 

 

Parfüm, şampuan, deodorant, diş macunu, ayakkabı boyası ve mum gibi ürünlerin aralarında yer aldığı çeşitli eşyaların ithalatında yüzde 17-25 arasında ilave gümrük vergisi alınacak. 

Bakanlar Kurulunun, İthalat Rejimi Kararına Ek Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Buna göre, İthalat Rejimi Kararına ek liste ve tabloda gümrük tarife pozisyonu ile isimleri belirtilen, aralarında parfüm, şampuan, deodorant, diş macunu, ayakkabı boyası ve mumların da yer aldığı eşyaların ithalatında yüzde 17-25 arasında ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Bu kapsamda tahsil edilecek toplam vergi oranı Gümrük Giriş Tarife Cetveli Hakkında Kanun'da gösterilen hadlerin yüzde 50 artırılmış düzeyini aşamayacak. Aşması durumunda söz konusu kanunda gösterilen hadlerin yüzde 50 artırılmış düzeyi uygulanacak. Kararların uygulanmasında eşyanın menşeinin doğru beyan edilmesinden ithalatçı sorumlu tutulacak. 

Bu kararların yayımı tarihinden önce Türkiye'ye sevk edilmek üzere, taşıma belgesi düzenlenerek yüklemesi yapılmış eşyanın ithalatına ilişkin gümrük beyannamesinin, kararın yayımı tarihinden sonra en geç 45 gün içinde tescil edilmesi halinde bu karar hükümleri uygulanmayacak.
 HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 


BENZER HABERLER

Bazı ürünlere ilave gümrük vergisi geldi
 
İnşaat çeliğinde gümrük vergisi düşürüldü
 
Hurma geçen yılın fiyatlarıyla sofralarda

Telefon üretimine vergi avantajı
 
Bazı mobilyaların ithalatına ilave gümrük vergisi
 
Kırmızı et ithalatında vergi sıfırlandı
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X